Gersdorf: "wyraziłam podziękowanie". Spotkania prezydenta z I prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącym KRS

Polska

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Przed tym spotkaniem prezydent rozmawiał z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Wcześniej poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

 

Po spotkaniu Małgorzata Gersdorf stwierdziła, że wyraziła podziękowanie prezydentowi. - Za to, ze nas przyjął i za to zadecydował godzinę przed naszym spotkaniem - powiedziała.

 

Odnosząc się do dalszych prac nad ustawa od SN zadeklarowała współpracę. Dodała, że prezydent nie zadeklarował jak ustawa ma wyglądać.

 

Zawistowski: prezydent dostrzega problem, aby zmiany były konstytucyjne

 

W poniedziałek prezydent spotkał się także z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim.

 

- Podziękowałem panu prezydentowi za to, że zawetował te dwie ustawy, które mają podstawowe znaczenie dla funkcjonowania władzy sądowniczej w Polsce - powiedział po spotkaniu przewodniczący KRS.

 

- Pan prezydent powiedział, dlaczego zdecydował się na taki krok i zadeklarował, że ma wolę powołania jakiegoś zespołu złożonego z ekspertów, prawników, który będzie pracował nad projektem ustawy, który zapowiedział. Oceniamy ten pomysł bardzo dobrze - poinformował.

 

"Zadeklarowaliśmy chęć współpracy"

 

Zawistowski dodał, że prezydent nie złożył "żadnych konkretnych deklaracji, kto będzie wchodził w skład tego zespołu, bo będzie się nad tym oczywiście zastanawiał". - My zadeklarowaliśmy chęć współpracy i pan prezydent oświadczył, że nie wyklucza, że poprosi kogoś spośród członków KRS do udziału w pracach tego zespołu - zaznaczył Zawistowski.

 

- Zrozumiałem, że nastawienie pana prezydenta jest takie, że istnieje potrzeba zmiany przepisów o KRS i przepisów o SN, ale pan prezydent w pełni dostrzega problem, aby te zmiany były zgodne z konstytucją - powiedział przewodniczący KRS.

 

 

polsatnews.pl, PAP

zdr/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie