"Kwestia sądów to tylko pretekst", "kolejna próba obalenia władz". Szef MSZ o protestach przeciwników reformy sądownictwa

Polska
"Kwestia sądów to tylko pretekst", "kolejna próba obalenia władz". Szef MSZ o protestach przeciwników reformy sądownictwa
PAP/Jacek Turczyk

Protesty przeciwników reformy sądownictwa to kolejna próbą obalenia władz - ocenił w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Według niego, opozycja nie może zaakceptować tego, że PiS wygrało wybory, a zmiany w wymiarze sprawiedliwości to jedynie pretekst.

Waszczykowski był pytany w TVP Info o trwające demonstracje przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości, które niektóre zagraniczne media, określiły mianem "rewolucji".

 

Szef MSZ, odnosząc się do tych doniesień stwierdził, że "żadnej rewolucji nie ma". - Są oczywiście protesty, które są widowiskowe, ale nie tak olbrzymie jak pokazują to niektóre telewizje - zauważył minister.

 

Jego zdaniem, obecne protesty to "kolejna, po grudniu ubiegłego roku, próba obalenia władz". - Kwestia sądów, reform takich czy innych, (...) to są tylko preteksty - ocenił szef MSZ. - Głównie chodzi o to, że opozycja nie zaakceptowała wyniku wyborów zarówno prezydenckich, jak i parlamentarnych w Polsce. Nie akceptuje tego rządu i tego kierunku rozwoju i reform w Polsce, i na tym polega problem - podkreślił.

 

"Potężne siły ingerują w Polsce, aby odzyskać pieniądze"

 

Według Waszczykowskiego, za protestami stoją "potężne siły", które straciły pieniądze po tym, jak PiS doszło do władzy. - To są potężne siły, które ingerują w tej chwili w Polsce, aby odzyskać te pieniądze, a mogą to zrobić poprzez powrót do tego, aby było, jak było - oświadczył.

 

16 grudnia 2016 r. posłowie opozycji zablokowali mównicę w sali plenarnej Sejmu. Był to protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby oraz planowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

 

"Mamy swoją markę w całej Unii Europejskiej"

 

Szef MSZ został też spytany o to, "jak się mają polskie sprawy zagranicą". - Wszystkie zadania, które zostały postawione przed ministrem spraw zagranicznych od dwudziestu miesięcy są realizowane - zapewnił. - Nasza część Europy jest zintegrowana, zjednoczona. Świadczy o tym chociażby odbudowanie Grupy Wyszehradzkiej - powiedział.

 

- Jako Polska, czy jako region Trójmorza, mamy swoją markę w całej Unii Europejskiej i Unia też przyjmuje w niektórych sytuacjach nasz punkt widzenia. Na przykład na uchodźców czy przyszłość Unii Europejskiej - podkreślił Waszczykowski.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie