Komisja Europejska w środę przedstawi stanowisko ws. Polski

Świat
Komisja Europejska w środę przedstawi stanowisko ws. Polski
Polsat News
Margaritis Schinas

- Stanowisko na temat reformy polskiego sądownictwa przedstawimy w środę po spotkaniu Komisji Europejskiej - oświadczył w poniedziałek rzecznik KE Margaritis Schinas, pytany o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Na konferencji prasowej Schinas był proszony o komentarz do decyzji Dudy o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS oraz pytany o to, czy KE nie pospieszyła się z komentowaniem polskiej reformy sądownictwa podczas ubiegłotygodniowej, środowej konferencji.

 

- Śledzimy dokładnie sytuację i wydarzenia w Polsce. Sytuacja jest rozwojowa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans złożył propozycję polskim władzom, ministerstwu spraw zagranicznych i ministerstwu sprawiedliwości i ta oferta nie została jak dotąd zaakceptowana. Do rozwoju sytuacji i wszystkich zmian Komisja Europejska odniesie się w środę 26 lipca - powiedział rzecznik. Dodał, że nie może obecnie powiedzieć nic na temat przyszłej decyzji KE w tej sprawie.

 

Dwie zapowiedzi weta

 

W poniedziałek prezydent Duda oświadczył, że zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

 

Komisja Europejska oznajmiła w ubiegłą środę, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. "Znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce" - oświadczył wówczas Timmermans. Zapowiedział też, że w tym tygodniu KE przygotuje procedurę o naruszeniu prawa przez Polskę.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie