"Muszę powiedzieć, że prezydent częściowym mężczyzną jest"

Polska

- Muszę powiedzieć, że prezydent częściowym mężczyzną jest - powiedział Lech Wałęsa, odnosząc się do swoich słów, że "trzeba być mężczyzną, żeby ustawy zawetować". Były prezydent dodał, że Andrzej Duda oprócz ustaw o SN i KRS powinien też zawetować ustawę o ustroju sądów powszechnych.

- To dobry krok, we właściwym kierunku, ale musimy Polskę zawrócić ze złej drogi - powiedział Lech Wałęsa.

 

 - Nie przerywamy protestu, idziemy dalej. Wszyscy ludzie "Solidarności", musicie jeszcze wykrzesać trochę sił - dodał były prezydent.

 

Według niego, ustawa o sądach powszechnych jest najbardziej "przy ludziach" i też powinna być zawetowana. Tymczasem jak poinformował rzecznik Andrzeja Dudy ta ustawa zostanie podpisana.

 

Lech Wałęsa  był pytany o to, co jego zdaniem wpłynęło na decyzję Andrzeja Dudy o dwóch wetach.

 

- Nie ulega wątpliwości, że jednak to lud, demonstracje i coraz więcej młodzieży, coraz większe demonstracje to będzie narastało. Wiele złego w kraju popełniono.

 

"Jeśli będzie szedł właściwą drogą, będzie miał moje wsparcie"

 

Lech Wałęsa powiedział, że władze partii rządzącej chyba nie spodziewały się takich decyzji prezydenta. - Nie będę za nich myślał. Ich czekają inne boje i odpowiedzialność karna - stwierdził.

 

- Wydaje się, że tak  odpowiedział na pytanie, czy to "początek szorstkiej przyjaźni między prezydentem a PiS". - Stać go na bycie prezydentem wszystkich Polaków. Jeśli będzie szedł właściwą drogą, może liczyć też na moje wsparcie.

 

Dodał, że jego zdaniem powinno dojść do wcześniejszych wyborów.

 

"Naszym błędem było to, że nie tłumaczyliśmy".

 

Ponownie – tak jak na przemówieniu w niedzielę, w Gdańsku Wałęsa powiedział, że "demokracji trzeba pilnować".

 

Stwierdził, że błędem "moim, naszym" było to, że nie było kontaktu ze społeczeństwem.

 

- Nie pytaliśmy narodu. To spowodowało rozjechanie się działaczy od bazy, od narodu. Trzeba zawrócić. Demokracja to jest pilnowanie, uczestnictwo, nakierowanie, grożenie palcem, to jest wymuszanie. W okresie kiedy budujemy, tym bardziej trzeba pilnować. Nie pilnowaliśmy, mamy to, co mamy - podsumował były prezydent. Dodał, że trzeba podtrzymać entuzjazm i przenieść to także na spotkania w mniejszych miejscowościach i wsiach.

 

Polsat News, polsatnews.pl

mta/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie