"Chcemy reformowania sądownictwa, ale nie szarżowania". Bezpartyjna demonstracja przed Pałacem Prezydenckim

Polska
"Chcemy reformowania sądownictwa, ale nie szarżowania". Bezpartyjna demonstracja przed Pałacem Prezydenckim
PAP/Leszek Szymański

"Wszystko wetuj, nie kokietuj" oraz "konstytucja" skandowali protestujący zebrani w poniedziałek wieczorem pod Pałacem Prezydenckim. Chcemy reformowania sądownictwa, ale nie szarżowania - mówili organizatorzy zgromadzenia.

W poniedziałek przed Pałacem Prezydenckim zorganizowano protest przeciwko reformie sądownictwa pod hasłem "3xVETO - Pod Pałacem Prezydenckim bez partyjnych liderów!".

 

- To bezpartyjna demonstracja, zorganizowana przez nas wszystkich i dla nas. Mam nadzieję, że to jest wyraźny sygnał (dla władzy – red.) i powód do refleksji - powiedział współorganizator demonstracji Bartosz Mindewicz. - Chcemy reformowania (sądownictwa – red.) ale nie szarżowania, to nie może tak wyglądać - dodał.

 

Demonstrujący mieli transparenty: "Spacerujemy do jesieni", "Nic o nas bez nas", "Nie ma wakacji bez demokracji", "Jutro jest dzisiaj". Skandowano: "wolność, równość, demokracja", "trzecie weto", "wszystko wetuj, nie kokietuj", "konstytucja".

 

Część protestujących trzymała w ręku biało-czerwone flagi oraz flagi UE. Naprzeciwko wejścia do Pałacu Prezydenckiego, na ul. Krakowskie Przedmieście rozłożono dużą biało-czerwoną flagę.

 

"Każdy z nas, musi zmienić swój język"


Pisarz Jacek Dehnel mówił o języku, którego używa się w debacie publicznej. - Znaleźliśmy się razem w tym strasznym momencie, a skok na sądy nie do końca udaremniony, jest tylko częścią problemu. (...) każdy z nas, musi zmienić swój język, a co za tym idzie, swój sposób myślenia - powiedział.

 

- Stoimy tu razem, bo zależy nam na wolności i konstytucyjnych prawach, do których należy również równouprawnienie - mówił.

 

- Wystrzegajmy się słów o „wieśniactwie mentalnym”, „robolach”, ale też o „chamach, którzy zaprzedali wolność za 500 plus”. (...) Program PiS jest niesprawiedliwy i nieprzemyślany, cynicznie wykorzystuje prawdziwe emocje, ale prawidłowo zdiagnozował problem, że wielu naszych współobywateli nie może żyć godnie - powiedział pisarz.

 

"Może jeszcze przekonamy prezydenta"


Zdaniem prawnika Krzysztofa Izdebskiego prezydent powinien zawetować także ustawę o ustroju sądów powszechnych. - To jest jeszcze rzecz, która powinna być naprawiona. Wiemy, że prezydent zapowiedział podpisanie tej ustawy. Może jeszcze go przekonamy. To, co możemy robić jako obywatele to udzielać się nie tylko w czasie wyborów - zaznaczył.

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował o zamiarze zawetowania dwóch uchwalonych niedawno ustaw - o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisze za to - jak zapowiedział jego rzecznik Krzysztof Łapiński - nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych. Prezydent chce ponadto przygotować, być może we współpracy z ekspertami, własne projekty reformujące KRS i SN.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie