"Służba absolutnie niezwykłej wagi". Prezydent podczas obchodów święta policji

Polska

Służba policjantów ma niezwykłą wagę dla Rzeczypospolitej, jej obywateli i ich bezpieczeństwa; stoi za nią "wielka tradycja poświęcenia" - powiedział na obchodach święta policji w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie prezydent Andrzej Duda. - Bardzo dziękuję, że wypełniacie swoje obowiązki celująco - dodał szef MSWiA Mariusz Błaszczak. List do policjantów skierowała m.in. premier Beata Szydło.

W swoim wystąpieniu prezydent podziękował i pogratulował m.in. funkcjonariuszom, którzy odebrali podczas niedzielnych uroczystości nominacje generalskie i odznaczenia. Podkreślił też niezwykłą wagę służby pełnionej przez policjantów.

 

- To służba absolutnie niezwykłej wagi dla Rzeczypospolitej. Stoicie na straży codziennego bezpieczeństwa polskich obywateli, stoicie od 98 lat niezwykle dzielnie, bardzo często narażając własne życie po to, aby chronić życie, zdrowie i mienie innych: swoich sąsiadów, współmieszkańców, rodaków czy wreszcie po prostu ludzi - mówił Duda.

 

Prezydent zwrócił również uwagę na "wielką tradycję poświęcenia", która jest - według niego - częścią historii polskiej policji. - Bo nigdy nie wolno nam zapomnieć tych 6 tys. polskich policjantów zamordowanych w lesie katyńskim, w Charkowie, w Twerze i w innych miejscach, policjantów, którzy do końca, do ostatniego swojego tchnienia służyli w 1939 r. broniąc ojczyzny, a w 1940 - zostali zamordowani. Nigdy nie zapomnimy wszystkich tych policjantów, którzy - czy to na służbie, czy także i poza służbą - przesiąknięci etosem swojej misji życiowej, jaką była służba w policji, służba innym, oddali swoje życie i zdrowie po to, żeby strzec bezpieczeństwa - powiedział.

 

- To wielka tradycja, która cieszę się, że w tak wielkim stopniu imponuje tym, którzy dzisiaj wstąpili w szeregi polskiej policji - zaznaczył Duda.

 

Ku nowoczesności

 

Prezydent zadeklarował jednocześnie, że chciałby uczynić wszystko, by polscy policjanci "mogli służyć w formacji, która jest nie tylko dumna, która nie tylko cieszy się wielkim zaufaniem społecznym, ale która jest także formacją nowoczesną".

 

Przypomniał w tym kontekście, że przed rokiem wraz z ministrem Błaszczakiem i wiceszefem MSWiA odpowiedzialnym za nadzór nad policją Jarosławem Zielińskim zapowiedzieli program modernizacji polskiej policji.

 

- Bardzo się cieszę i dziękuję, panie ministrze, że to zobowiązanie jest wypełniane, że ten program jest prowadzony, że działa, że jest realizowany - dodał Duda.

  

Wyraził też satysfakcję z tego, że policja odpowiada na wyzwania współczesności, a także, iż "polski policjant będzie lepiej zarabiał" i - w związku z tym - czuł "godność swojej służby, również od strony materialnej, może przyziemnej, ale ważnej" oraz że będzie "dobrze wyposażony, dzięki czemu będzie mógł służyć lepiej i bezpieczniej".

 

Błaszczak: dziękuję, że Polacy czują się bezpieczni we własnym kraju

 

- Najważniejsze w państwa misji jest pojęcie służby, etos służby. Bardzo dziękuję, że wypełniacie swoje obowiązki celująco - powiedział w podczas obchodów szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

- To czas podziękowań za służbę, za to, że Polacy czują się bezpieczni we własnym kraju. To jest państwa zasługa. Ta zasługa związana jest z tym, że jesteście państwo dostępni, że traktujecie państwo rotę przysięgi, którą składacie przystępując do służby - poważnie i odpowiedzialnie - powiedział Błaszczak.

 

Szef MSWiA podziękował policjantom za pracę przy ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży oraz szczycie NATO, a także za "zapewnienie bezpieczeństwa podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa".

 

Jak zaznaczył, "żyjemy w czasach, w których w polskiej polityce jest opozycja, mówiąca o przejmowaniu władzy przez ulicę, są ludzie, którzy mówią, że będą blokować prawa innych do zgromadzeń i próbują rzeczywiście odebrać prawa innym, ale państwo stoicie na straży praw obywatelskich, wolności, swobód obywatelskich".

 

 

- Bardzo dziękuję, że wypełniacie państwo swoje obowiązki celująco - mówił szef MSWiA.

 

Organizacja obchodów święta policji w Legionowie, w centrum szkolenia, jak mówił Błaszczak, nie jest przypadkowa. - Jest to związane z przygotowywaniem nowej koncepcji szkolnictwa policyjnego - poinformował. Podkreślił, że "choć polska policja jest profesjonalna, nigdy dość działań, wysiłków w tej sprawie".

 

Premier: wiemy, że możemy na was liczyć

 

"My, Polacy wiemy, że możemy na was liczyć, wiemy, że nasze domy, nasze dzieci są dzięki wam bezpieczne" - podkreśliła premier Beata Szydło w liście odczytanym podczas głównych obchodów święta.

 

"Rząd zdaje sobie sprawę ze znaczenia policji i nie ustaje w wysiłkach, by mogła jeszcze sprawniej wypełniać swe zadania" - zapewniła premier.

 

"Każdego dnia, na każdym patrolu, ale i po służbie bądźcie wzorem i oparciem dla obywateli. Być policjantem to bowiem powód do chluby, ale i ogromny potencjał zaufania, którym dąży was społeczeństwo" - napisała Szydło.

 

"Policja zmienia się i wyciąga wnioski"

 

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do policjantów zwrócił uwagę, że "policja plasuje się w czołówce instytucji obdarzonych największym zaufaniem społecznym, zmienia się i wyciąga wnioski".

 

"Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że zwalczanie przestępczości we współczesnym świecie nie jest rzeczą łatwą. Rośnie bowiem skala i różnorodność wyzwań" - napisał Kuchciński.

 

Jak podkreślił, sprostać im może jedynie "świetnie przygotowana formacja, działająca zgodnie z najwyższymi standardami i zasadami etycznymi".

 

"Policja wciąż się zmienia, wyciąga wnioski; sięga do doświadczeń służb innych państw i skutecznie z nimi współpracuje" - napisał Kuchciński.

 

Świętuje ponad 100 tys. funkcjonariuszy 

 

Święto policji przypada 24 lipca; tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

 

Obecnie w policji służy w ponad 100 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie