Opozycja wzywa do strajku przeciw Maduro i zmianom w konstytucji

Świat
Opozycja wzywa do strajku przeciw Maduro i zmianom w konstytucji
PAP/EPA/NATHALIE SAYAGO

Wenezuelska opozycja wezwała do przeprowadzenia w przyszłym tygodniu dwudniowego strajku generalnego przeciwko prezydentowi kraju Nicolasowi Maduro i rządowym planom zmiany konstytucji.

Opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD), która już w tym tygodniu zorganizowała 24-godzinny strajk generalny, poinformowała w sobotę, że kolejny protest odbędzie się w środę i czwartek.

 

- Wzywamy wszystkich ludzi, wszystkie sektory do 48-godzinnego strajku obywatelskiego - powiedział na konferencji prasowej opozycyjny polityk Simon Calzadilla.

 

Próba "konsolidacji dyktatury"


MUD planuje także marsze protestacyjne przeciwko zmianie konstytucji w drodze wyznaczonych przez władze na 30 lipca wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego. Ma ono uchwalić nową ustawę zasadniczą i rozwiązać na jej podstawie zdominowane przez opozycję Zgromadzenie Narodowe.

 

Opozycja ocenia wybory do Konstytuanty jako próbę "konsolidacji dyktatury" w Wenezueli.

 

Tymczasem podczas sobotniej demonstracji w Caracas ranny został muzyk Willy Arteaga, najbardziej znana twarz antyrządowych protestów w Wenezueli. Arteaga grał na skrzypcach podczas demonstracji.

 

Podczas trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestów zginęły już 103 osoby.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie