Obowiązkowe czipowanie psów. Resort rolnictwa pracuje nad przepisami dot. rejestracji zwierząt

Polska
Obowiązkowe czipowanie psów. Resort rolnictwa pracuje nad przepisami dot. rejestracji zwierząt
Pixabay.com/LaBruixa

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje nowe przepisy dotyczące rejestracji psów i kotów. Projektowana ustawa zakłada obowiązkowe czipowanie psów i dobrowolne kotów. Chodzi o możliwość identyfikacji zwierzęcia - poinformowało biuro prasowe resortu.

Prace nad projektem ustawy zostały rozpoczęte w związku z postulatami organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, samorządów i parlamentarzystów. Chodzi o utworzenie centralnej bazy danych zwierząt domowych. Na konieczność utworzenia takiego systemu wskazywała też Najwyższa Izba Kontroli w swojej informacji o wynikach kontroli zapobiegania bezdomności zwierząt.  

 

W opinii zainteresowanych, oznakowanie psa czy kota za pomocą czipa jest kluczowym elementem walki z problemem bezdomności zwierząt. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami staje się coraz bardziej kosztowna i stanowi problem dla wielu gmin. Zwierzęta bowiem często są wyrzucane z powodu wyjazdu na wakacje lub dlatego, że się znudziły.

 

Potrzebne dodatkowe analizy


Z uwagi na złożoność problematyki, konieczne jest podjęcie dodatkowych analiz, zwłaszcza, że planowane jest połączenie inspekcji. Ministerstwo rolnictwa zwróciło się do wojewodów z prośbą o przedstawienie kosztów realizacji przez gminy programów opieki nad zwierzętami.

 

Po uzyskaniu ww. informacji projekt zostanie przekazany pod obrady zespołu do spraw programowania prac rządu w celu wpisania do wykazu prac programowych i legislacyjnych rządu i skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania - poinformowało biuro prasowe.

 

PAP

prz/mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie