Kłopoty prezydenta Francji. Macron zaczął tracić w notowaniach

Świat
Kłopoty prezydenta Francji. Macron zaczął tracić w notowaniach
PAP/EPA/Robert Ghement
Prezydent Francji Emmanuel Macron na trasie 17 etapu wyścigu kolarskiego Tour de France 19 lipca 2017 r.

Spada popularność prezydenta Emmanuela Macrona i po raz pierwszy traci on w sondażach - pisze w niedzielę "Le Point". 54 proc. Francuzów popiera Macrona, o 10 punktów procentowych mniej niż w czerwcu. Popularność traci też premier Edouard Philippe - wynika z sondażu ośrodka Ifop.

Tygodnik "Le Point" przytacza najnowszy sondaż przeprowadzony dla "Journal du Dimanche": Philippe stracił w stosunku do badania z czerwca 8 pkt, Popiera go obecnie 56 proc. ankietowanych, podczas gdy w ubiegłym miesiącu było to 64 proc. respondentów.

 

Wzrosła liczba niezadowolonych

 

Suma Francuzów, którzy deklarują, że są "raczej niezadowoleni" lub "bardzo niezadowoleni" z rządów Macrona wzrosła z 35 proc. do 43 proc. badanych.

 

Z sondażu Ifop nie wynika, w jakim stopniu na ocenę prezydenta i premiera wpływa sztandarowy plan rządu, czyli reformy prawa pracy.

 

Pod koniec czerwca większość Francuzów dobrze oceniała plany i styl komunikacji prezydenta, ale 55 proc. nie popierało jego reform na rynku pracy.

 

Macron chce dekretów

 

Tymczasem Macron, aby przyspieszyć zmiany prawa pracy, chce sięgnąć po dekrety i już tego lata zwróci się w tej sprawie do parlamentu, który musi wyrazić zgodę na takie postępowanie precyzując, w jakiej sprawie i na jak długo rezygnuje z własnych uprawnień do debatowania nad projektem ustawy i przegłosowania jej.

 

Próby zreformowania rynku pracy za prezydentury Francois Hollande'a doprowadziły do masowych protestów oraz strajków organizowanych na wezwanie central związkowych, w tym CGT. Stanęły francuskie koleje państwowe, strajkował sektor energetyczny, elektrownie atomowe, piloci linii Air France i paryscy śmieciarze. Na ulice wyszli studenci i licealiści.

 

Masowe protesty towarzyszyły też w 2006 roku podjętym przez prezydenta Jacques'a Chiraca próbom rozluźnienia przepisów regulujących zatrudnianie młodych ludzi i podniesieniu wieku emerytalnego przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w 2010 roku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie