"Gasimy Afrykę". Strażak zbiera pieniądze na wóz dla druhów z Tanzanii

Polska
"Gasimy Afrykę". Strażak zbiera pieniądze na wóz dla druhów z Tanzanii
Facebook.com/Gasimy Afrykę

200 tys. zł chce zebrać strażak z Grodziska Wielkopolskiego Jakub Walkowiak. Za te pieniądze zamierza kupić, wyposażyć i dostarczyć wóz strażacki dla jednostki straży pożarnej w Butiamie w Tanzanii.

Według planów organizatorów akcji Gasimy Afrykę - misja Tanzania, wiosną 2019 roku kupiony i odpowiednio wyposażony pojazd pojedzie do Afryki. W tej podróży weźmie udział m.in. doświadczony kierowca rajdowy Grzegorz Baran.

 

Do tej pory udało się zebrać nieco ponad 20 tys. zł. Pieniądze są gromadzone m.in. w trakcie organizowanych w całym regionie festynów rodzinnych, koncertów, pikników i imprez sportowych. Najbliższa - bieg charytatywny "Gasimy Afrykę", połączony z rodzinnym festynem, odbędzie się w niedzielę w Zdroju koło Grodziska Wielkopolskiego. Trwa też zbiórka pieniędzy przez stronę gasimyafryke.pl

 

Najbliższa jednostka 40 km dalej


Jakub Walkowiak powiedział, że w trakcie jednej ze swoich podróży do Tanzanii, w Butiamie poznał pracujących tam polskich misjonarzy. Z jednym z nich, ks. Danielem Hincem opracował pomysł zorganizowania w parafii straży pożarnej. - Obecnie najbliższa jednostka mieści się ponad 40 km od Butiamy, tymczasem pożary i wypadki drogowe zdarzają się wszędzie, także i tam - powiedział.

 

Walkowiak dodał, że aby jednostka mogła funkcjonować, tamtejszym strażakom potrzebny jest wóz ratowniczo-gaśniczy. Stąd pojawiła się koncepcja zakupu używanego pojazdu za około 100 tys. zł.

 

"Chcemy pojechać tym samochodem i osobiście go dostarczyć"


- Za takie pieniądze będziemy mogli nabyć kilkunastoletnie auto - pewnie kupimy je w Wielkiej Brytanii, bo w Tanzanii potrzebny jest wóz z kierownicą po prawej stronie. Projekt nie kończy się tylko na zakupie samochodu - potrzebne jest jego wyposażenie w sprzęt, hełmy czy ubrania dla strażaków - szacujemy, że kosztować to będzie drugie 100 tys. zł - powiedział.

 

W kosztach projektu zawiera się też podróż wozem strażackim z Polski do Tanzanii.

 

- Chcemy pojechać tym samochodem i osobiście go dostarczyć. Liczymy, że ta wyprawa przyciągnie sponsorów. Cieszy nas, że w tym miesiącu do naszej ekipy dołączył doświadczony kierowca rajdowy, wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar Grzegorz Baran. Od strony merytorycznej wspiera nas też Arkady P. Fiedler, który Afrykę przejechał małym fiatem - wyjaśnił Walkowiak.

 

Akcja Gasimy Afrykę - misja Tanzania prowadzona jest przy wsparciu Fundacji Usłyszeć Afrykę. Patronat honorowy nad projektem objęła Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie