"Stare upiory bolszewickie, oczadzeni, wdowy ubeckie" - doniesienie o popełnieniu przestępstwa po słowach senatora PiS

Polska

"Senator Waldemar Bonkowski (PiS) użył w odniesieniu do protestujących, a więc także wobec mnie, sformułowań godzących w moją cześć i dobre imię określając mnie mianem starego bolszewickiego upiora, oczadzonego i pożytecznego idioty" - napisał w uzasadnieniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jeden z uczestników protestu w Poznaniu przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym.

W piątek, w czasie senackiej debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym, senator PiS Waldemar Bonkowski odniósł się do odbywających się w całej Polsce protestów przeciw zmianom w sądownictwie forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.


- Powiem wam o jeszcze jednej rzeczy. Jestem niesamowicie zdumiony. Ja obserwuję, kto tam chodzi na te demonstracje. Tam chodzą stare upiory bolszewickie, ubeckie wdowy chodzą, oczadzeni chodzą i chodzą jeszcze pożyteczni idioci - powiedział senator.


Zgromadzeni przed Senatem manifestanci, w odpowiedzi na te słowa, zaczęli skandować: "idiota".

 

Przeprosiny i 5 tys. zł nawiązki


W sobotę do Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znieważenia przez senatora. Złożył je Bogdan Krzemiński, który uczestniczył w manifestacjach w Poznaniu.


"Domagam się ścigania i ukarania sprawcy znieważenia, polegającego na zamieszczeniu przeprosin na stronie internetowej www.bonkowski.senat.pl oraz nawiązki w wysokości 5000 zł na rzecz fundacji Prodeste" - napisał Krzemiński.


W uzasadnieniu podkreślił, że "dominujące w społeczeństwie oceny i normy obyczajowe decydują o tym, iż sformułowania te mają charakter znieważający co ma odbicie w uchwale Sądu Najwyższego".


"Czyn ten wyczerpuje znamiona art. 216 par. 2 kk i jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego o co niniejszym wnoszę" - dodał.


"Jeżeli tylko ktoś zechce nie mam nic przeciwo temu by użył mojego doniesienia po stosownej modyfikacji jako wzorca" - napisał na facebookowym profilu "Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji", udostępniając złożone zawiadomienie.

 

polsatnews.pl

prz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie