"Bądźcie ludźmi pokoju i sługami bezpieczeństwa". Biskup Guzdek do policjantów

Polska
"Bądźcie ludźmi pokoju i sługami bezpieczeństwa". Biskup Guzdek do policjantów
PAP/Bartłomiej Zborowski

Z prośbą do wszystkich policjantów, aby zawsze byli ludźmi pokoju i sługami bezpieczeństwa, zwrócił się biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św. odprawionej w niedzielę w warszawskiej bazylice Św. Krzyża w intencji policji - w przeddzień jej święta.

W mszy uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

 

- Proszę Was wszystkich, którzy nosicie niebieskie mundury, abyście zawsze byli ludźmi pokoju oraz sługami bezpieczeństwa. Zabiegajcie o prawość waszych sumień. Nadal wszelkimi środkami odważnie stawajcie w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji bądźcie przekonani, że jesteście potrzebni Bogu i że to On posyła was do potrzebujących pomocy. Bądźcie czujni, aby „nieprzyjaciel” nie nasiał chwastu między pszenicę, w czasie, gdy ludzie będą spali. Niech w waszych sercach nigdy nie obumrze ziarno nadziei, że nawet jeśli tego nie uczynią ludzie, sam Bóg was nagrodzi - mówił w homilii skierowanej do licznie zgromadzonych policjantów bp Guzdek.

 

Hierarcha podkreślił jednocześnie, że w każdej społeczności dobro przemieszane jest ze złem, wielka rzesza ludzi szlachetnych spotyka tych, którzy są na usługach zła. - Kiedy zastanawiamy się nad obecnością nieprawości w świecie, jakże pouczająca jest uwaga zawarta w przypowieści z dzisiejszej liturgii słowa: „nieprzyjaciel nasiał chwastu między pszenicę” w czasie, „gdy ludzie spali”. Bóg, obnażając metodę działania zła, wzywa nas do szczególnej czujności, by nieprzyjaciel nie zakradł się i - siejąc zło - nie zniszczył naszej pracy - dodał biskup polowy.

 

"Troska o wychowanie dzieci i młodzieży"


Jednym z podstawowych działań mających na celu ograniczenie, a nawet eliminację zła - jak mówił bp Guzdek - jest troska o wychowanie dzieci i młodzieży. Przypomniał jednocześnie, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział dobitnie: "Życie ludzkie i życie narodu jest jak gleba: gdy wrzuca się w nią plewy, zbiera się chwasty, a gdy wrzuca się ziarno prawdy, miłości, poszanowania ludzkiej godności, zbiera się plon i to plon obfity".

 

Bp Guzdek, który jest Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Policji dodał, że "ten odważny wychowawca polskiego narodu i obrońca ludzkiej godności, świadomy ceny, jaką trzeba zapłacić za niezłomność i wytrwałość w zasiewie dobra, wyjaśniał, że zachować godność, to znaczy być sobą w każdej sytuacji życiowej, to stać przy prawdzie, choćby ona miała nas wiele kosztować. Bo prawda wypowiadana w słowie kosztuje. Tylko za plewy się nie płaci. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba zapłacić. Każda rzecz, każda sprawa wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe” - zaznaczył biskup polowy.

 

Dodał, że potrzebni są więc szlachetni ludzie, którzy mają odwagę wsiewać prawdę i ewangeliczne zasady w serce młodego człowieka. - Wśród nich są rodzice, nauczyciele i wychowawcy, księża i katecheci. To oni w procesie wychowania kształtują prawe sumienia zdolne rozeznać granicę pomiędzy dobrem i złem. Oni też formują charaktery i silną wolę młodych ludzi, aby mieli dość siły i odwagi, by opowiadać się po stronie dobra - podkreślił bp Guzdek.

 

"Nie do zaakceptowania jest bierność wobec tych, którzy zagrażają bezpieczeństwu"


W dniu, kiedy obchodzimy doroczne święto polskiej Policji - zdaniem biskupa polowego - należy zauważyć, że w ten niezwykle ważny proces włączają się także funkcjonariuszki i funkcjonariusze w niebieskich mundurach.

 

- Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach i placówkach wychowawczych uwrażliwiają oni i przestrzegają przed złem, przed uzależnieniami od alkoholu i narkotyków oraz ich konsekwencjami. Często też udzielają pouczeń i pobudzają wyobraźnię wielu, aby bezpiecznie poruszali się po naszych drogach w trosce o zdrowie i życie wszystkich uczestników ruchu drogowego - wskazał bp Guzdek. Dodał jednocześnie, że to tylko niektóre działania z zakresu profilaktyki. Jest ich znacznie więcej.

 

Podkreślił też, że "jeśli zawiodą metody wychowawcze i nieprzyjaciel posieje zło, powołane do tego służby muszą eliminować zagrożenia, a nawet ograniczać wolność tych, którzy łamią prawo". Dodał, że popularne i często powtarzane dziś słowa: "towarzyszenie, dialog i tolerancja nie mogą osłabić naszej czujności i woli walki z wszelkimi przejawami patologii, nieuczciwości i przemocy". - Nie można prowadzić dialogu ze złodziejami, przestępcami i terrorystami, ani też tolerować ich postaw i czynów. Nie do zaakceptowania jest bierność wobec tych, którzy zagrażają naszemu życiu, zdrowiu i mieniu oraz szeroko pojętemu bezpieczeństwu - mówił biskup w homilii.

 

Z okazji święta policjantów biskup polowy wspomniał i złożył hołd wszystkim policjantom, którzy zapłacili zdrowiem, a nawet życiem za wierność swojej misji.

 

Święto Policji odbywa się 24 lipca. Zostało ustanowiono w 1995 roku, po reformie Policji. Święto przypada w rocznicę powołania Policji Państwowej (1919 rok). Tego dnia przyznawane są odznaczenia i awanse. Święto zostało ustanowione, aby wyrazić uznanie dla policjantów za ich pracę oraz wspomnieć pamięć o poległych na służbie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie