Największy na świecie podwodny krążownik atomowy płynie przez Bałtyk. Ekspert: wydarzenie bez precedensu

Świat

Dwa rosyjskie krążowniki atomowe przepłynęły przez Cieśniny Duńskie i wyruszyły na centralne obchody święta rosyjskiej marynarki wojennej, które odbędą się 30 lipca w Sankt Petersburgu. Święto dotychczas nie było obchodzone z takim rozmachem. W tym roku przypłyną na nie wszystkie delegacje z rosyjskich flot, z wyjątkiem najbardziej oddalonej Floty Pacyfiku.

Piotr Wielki to rakietowy okręt nawodny o długości 250 m i szerokości 28,5 m. Jego budowa rozpoczęła się w 1986 roku, został zwodowowany w 1989 roku.

 

Dmitrij Donskoj jest okrętem podwodnym typu 941 (w nomenklaturze NATO, służącej do oznaczenia rosyjskich i radzieckich statków, nosi nazwę Tajfun) skonstruowanym do przenoszenia dwudziestu pocisków balistycznych. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1976 roku, został zwodowany w 1980 roku. To już ostatni z byłych radzieckich okrętów tego typu w czynnej służbie, który służy m. in. do testowania nowych pocisków.

 

Okręt Piotr Wielki (z lewej), PAP/EPA/Sarah Christine Noergfaard

  

 

 

Trasa przepływu

 

Informacja o wypłynięciu krążowników na morze wywołała zdziwienie i zaniepokojenie krajów, które znajdują się na trasie okrętów – w dużej mierze pokrywają się one z uczęszczanymi szlakami komunikacyjnymi.

 

Eksperci ds. obronności podkreślają, że dotychczas uroczystości z okazji święta marynarki wojennej organizowały wszystkie floty rosyjskiej marynarki wojennej (Bałtycka, Czarnomorska, Oceanu Spokojnego, Północna) oraz oddzielnie Flotylla Kaspijska. W tym roku w głównych uroczystościach wezmą udział delegacje z każdej floty.

 

Oprócz robiących największe wrażenie okrętów Piotr Wielki i Dmitrij Donskoj, Flota Czarnomorska wyśle na obchody uroczystości nową fregatę rakietową Admirał Makarow oraz okręty podwodne Wielikij Nowgorod i Kołpino.

 

Przeznaczenie okrętów

 

Krążowniki atomowe były w niewielkiej liczbie produkowane m.in. przez USA i Rosję. To okręty wojenne, które są napędzane silnikami zasilanymi przez reaktor jądrowy.

 

Podstawowym przeznaczeniem okrętów tego typu jest zwalczanie zespołów floty i lotniskowców przeciwnika.

 

defence24.pl, polsatnews.pl, zdj. główne: PAP/EPA/Michael Bager

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie