Setki tysięcy uczestników parady równości w Berlinie. "Czas na walkę o akceptację"

Świat
Parada równości w Berlinie
Galeria zdjęć (13)

Setki tysięcy osób uczestniczyły w sobotę w paradzie równości w Berlinie, domagając się akceptacji dla osób wszystkich orientacji seksualnych. Tradycyjna manifestacja odbyła się po raz 39. w rocznicę policyjnych represji przeciw homoseksualistom w USA w 1969 roku.

Ubrani w barwne i pomysłowe, a czasami prowokacyjne stroje, uczestnicy parady przeszli z bulwaru Kurfuerstendamm w zachodniej części Berlina pod Bramę Brandenburską. Trzon pochodu stanowiło 60 platform umieszczonych na samochodach ciężarowych wystawionych przez organizacje walczące o równouprawnienie, kluby gejowskie oraz stowarzyszenia i partie polityczne.

 

- Okres walki o tolerancję minął. Teraz nadszedł czas na walkę o akceptację - powiedział poseł partii Zieloni Volker Beck, nawiązując do uchwalonej niedawno przez parlament ustawy o "małżeństwie dla wszystkich".

 

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podpisał w przeddzień parady ustawę, zrównującą prawnie małżeństwa jednopłciowe z heteroseksualnymi, włącznie z prawem do adopcji dzieci. Nowe prawo zacznie prawdopodobnie obowiązywać od października.

 

Uczestnicy pochodu będą przez cały weekend bawić się w licznych klubach dla gejów i lesbijek, szczególnie w okolicach Nollendorfplatz. Berlin jest od lat 20. ubiegłego stulecia jednym z europejskich bastionów homoseksualistów.

 

Christopher Street Day (CSD) obchodzony jest w wielu miastach europejskich na pamiątkę wydarzeń sprzed prawie pół wieku. 28 czerwca 1969 roku w Nowym Jorku po akcji policji przeciwko gejom w mieście wybuchły zamieszki, których ośrodkiem była ulica Christopher Street.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie