"Dla demokracji nie ma wakacji". Mija już tydzień od utworzenia pierwszego "łańcucha światła"

Polska

W niedzielę protestujący w całej Polsce wyrażają sprzeciw wobec zmian w sądownictwie. Los ustawy o Sądzie Najwyższym zależy już tylko od prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Demonstracje są organizowane przez różne partie opozycje i organizacje m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Zamościu i Wrocławiu.

W Gdańsku demonstranci zbierają się od kilku dni przed Sądem Okręgowym. Protest jest nieco skromniejszy niż ten, który zgromadził uczestników dziś po 14.00 na Placu Solidarności. Do protestujących przemawiał Lech Wałęsa.

 

W Warszawie przeciwnicy uchwalonej przez Sejm i Senat ustawy o Sądzie Najwyższym zebrali się przed Sądem Najwyższym. Demonstranci przeszli sprzed Pałacu Prezydenckiego po Sąd Najwyższy przy Placu Krasińskich. Protest organizuje Komitet Obrony Demokracji, od samego początku głos zabierają działacze KOD.

 

Część protestujących jest przed Sejmem, gdzie już wczoraj rozstawiono taczki ze zdjęciami polityków PiS.

 

W stolicy w niedzielę grupa "Młodzi 2017" zorganizowała protest przed domem prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Uczestnicy mieli transparenty z napisami "Wolne sądy", "Ja spaceruję".

 

 

W Juracie protestujący przeszli z transparentami w kierunku prezydenckiej rezydencji. Uczestnicy marszu mieli transparenty, ale podkreślali, że ich protest ma pokojowy charakter.

 

 

 

Na Placu Litewskim w centrum Lublina mieszkańcy ze zniczami i lampionami ułożyli na placu napis VETO; trzymali biało-czerwone flagi i transparenty.

 

Wśród protestujących był m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Te manifestacje pokazują, że rodzi się ruch obywatelski. Domagamy się, żeby władza nas słuchała i robią to obywatele Lublina, a nie partie polityczne - powiedział.

 

Konferencja PO

 

W Jeleniej Górze konferencję zorganizowała Platforma Obywatelska.

 

- Nic się nie kończy. Decyzja prezydenta nie kończy tej sprawy. My tej kwestii niezawisłości sądów nie zapomnimy i będziemy do niej wracać codziennie, zawsze - mówił lider PO, Grzegorz Schetyna.

 

Ustawa o Sądzie Najwyższym

 

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w czwartek, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna; zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta. Liczne protesty odbywają się także bez emblematów partyjnych.

 

Na podpis prezydenta czekają także ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych.

 

Projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych zakłada zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości i wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

polsatnews.pl, PAP, zdjęcie główne: PAP/Paweł Supernak

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie