Próba oszustwa na ponad 142 mln zł z VAT. 3 osoby aresztowane

Polska
Próba oszustwa na ponad 142 mln zł z VAT. 3 osoby aresztowane
Polsat News

Trzy osoby aresztowano w związku z podejrzeniem posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT w ramach "karuzeli podatkowej", która próbowała oszukać Skarb Państwa na prawie 142 mln zł - podała Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Jak podała rzeczniczka tej prokuratury Agnieszka Zabłocka-Konopka w śledztwie przeciw podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa skarbowego polegającego na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie 141 970 122 zł, ujawniono grupę przestępczą działającą od grudnia 2015 r. do końca kwietnia 2016 r. Działali na terenie województw mazowieckiego i śląskiego.

 

"Wśród członków grupy były osoby pełniące funkcje prezesów zarządów i udziałowcy w spółkach posiadających siedziby na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Republice Białorusi, Republice Czeskiej i Republice Federalnej Niemiec, którzy wykonywali czynności zlecone w ramach grupy. Dwie spółki działające w ramach tzw. "karuzeli podatkowej", posiadały adresy wirtualnych biur w Warszawie oraz były ze sobą powiązane osobami prezesów, którzy są obywatelami Republiki Białorusi" - podała prokuratura.

 

Próba wprowadzenia w błąd pracownika Urzędu Skarbowego  

 

Na wniosek prokuratury sąd aresztował tych podejrzanych (jeden z nich odbywa karę w innej sprawie, ale w tej nałożono na niego areszt). Grozi im od roku do 10 lat więzienia i grzywna. Zostali zatrzymani 18 lipca na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, przez funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu. Narażenie Skarbu Państwa na nienależny zwrot tego podatku miało polegać na próbie wprowadzenia w błąd Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w zakresie dokonania rzeczywistych transakcji handlowych oraz posługiwanie się nierzetelnymi fakturami. Prokuratura informuje, że śledztwo pozostaje w toku.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie