PO: wierzymy, że prezydent weźmie pod uwagę suwerena i zawetuje ustawy dot. sądownictwa

Polska
PO: wierzymy, że prezydent weźmie pod uwagę suwerena i zawetuje ustawy dot. sądownictwa
PAP/Marcin Obara

Wierzymy, że prezydent Andrzej Duda weźmie pod uwagę gest suwerena, dziesiątek tysięcy Polaków, którzy proszą go o zawetowanie trzech ustaw dotyczących sądownictwa - powiedział w piątek lider PO Grzegorz Schetyna. My nie mamy wakacji, nie rozjeżdżamy się, to będzie gorący sierpień - dodał.

W czwartek w Warszawie przed Sejmem oraz przed Pałacem Prezydenckim odbyły się manifestacje przeciwników zmian w wymiarze sprawiedliwości. Demonstracje zorganizowano także w innych miastach. Uczestnicy protestów m.in. domagali się, by prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym, i zmiany w ustawach o KRS oraz o sądach powszechnych.

 

- Wierzymy, że prezydent Duda weźmie pod uwagę te społeczne konsultacje, ten gest suwerena, dziesiątek tysięcy Polaków w całej Polsce, którzy bardzo wyraźnie prosili go wczoraj o zawetowanie tych trzech ustaw - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Schetyna.

 

W jego ocenie prezydent Duda "ma wielką szansą, żeby pokazać, że chce być prezydentem też tej części Polski, która na niego nie głosowała". - Jeżeli chce być prezydentem wszystkich Polaków, a wierzę, że chce to powinien wziąć pod uwagę to, co wczoraj to widział - podkreślił lider Platformy.

 

"To będzie długi bój"

 

Nawiązując do debaty nad ustawą o Sądzie Najwyższym, która w piątek odbywa się w Senacie Schetyna podkreślił: "rzecz jeszcze się nie skończyła". - Walczą nasze koleżanki, nasi koledzy w Senacie. To będzie długi bój i jesteśmy, wspieramy ich, jesteśmy z nimi tutaj i pod wrażeniem ich zaangażowania - dodał polityk.

 

Zaznaczył, że pod Senatem zbierają się ludzi, żeby wesprzeć senatorów PO. - To jest potrzebne, bo ważne jest, żeby móc słyszeć wyrazy poparcia te, które my słyszeliśmy wczoraj na ulicach Warszawy. Dzisiaj one przydają się naszym platformianym senatorom, bo rzecz idzie o ważne sprawy - mówił poseł PO.

 

"My nie mamy wakacji"

 

Zapytany o plany na najbliższe tygodnie Schetyna odparł: "my nie mamy wakacji". - To będzie gorący czas. Nie rozjeżdżamy się. Jeszcze przygotujemy taki plan pracy obecności tutaj, też aktywności. Uważamy, że to będzie gorący sierpień. Na pewno jesteśmy w Warszawie i całej Polsce - oświadczył polityk.

 

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann zaapelował do mieszkańców Warszawy i najbliższych okolic, żeby przyszli pod Senat i wpierali senatorów PO. - Senatorowie PiS usłyszą to przez okno, ten głos suwerena spod Senatu, dlatego zapraszamy pod Senat - nawoływał.

 

Kolejne demonstracje w sobotę

 

Zapowiedział, że w sobotę w wielu miejscach Polski będą kolejne demonstracje. - Na które także zapraszamy, pod sądy rejonowe, okręgowe. Przychodźcie tam i pokazujcie wasz brak zgody na niszczenie polskiego sądownictwa - podkreślił Neumann.

 

Poinformował, że posłowie i senatorowie PO będą uczestniczyć w manifestacjach w całej Polsce. - Będziemy razem te protesty organizować. Będziemy wspierać tych wszystkich, którzy razem z nami będą walczyć o niezawisłe, niezależne sądownictwo - mówił Neumann.

 

- Do czasu kiedy długopis pana prezydenta Dudy nie podpisze weta musimy ten nacisk i ten opór pokazywać - dodał.

 

PAP

kar/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze