IPN odnalazł szczątki ofiar w byłym więzieniu na warszawskim Mokotowie

Polska
IPN odnalazł szczątki ofiar w byłym więzieniu na warszawskim Mokotowie
Polsat News

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł w piątek pierwsze szczątki ofiar zbrodni totalitaryzmu na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

O sprawie poinformowali wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. Wśród odnalezionych kilkunastu szczątków ludzkich są fragmenty kości czaszki, m.in. żuchwa.

 

"Na terenie mokotowskiego więzienia grzebano ofiary zbrodni"

 

- To ostatecznie potwierdza informacje, że na terenie mokotowskiego więzienia grzebano ofiary zbrodni - powiedział prof. Szwagrzyk. Nie jest jeszcze jasne, czy szczątki należały do ofiar zbrodni komunistycznych, czy zbrodni niemieckich okupantów; ustalenie tego wymaga dalszych badań.

 

Prace archeologiczno-ekshumacyjne Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN potrwają na terenie dawnego więzienia do końca lipca; mają być jednak kontynuowane w przyszłości. Poszukiwania specjalistów IPN odbywają się w dwóch miejscach - jedno znajduje się tuż przy murze, gdzie w latach 50. wykonywano egzekucje na więźniach, drugie przy pawilonie "N", w którym przetrzymywano osoby uznane za szczególnie niebezpieczne.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie