Gowin usunięty z zespołu miesięcznika "Znak". Kiedyś był jego redaktorem naczelnym

Polska
Gowin usunięty z zespołu miesięcznika "Znak". Kiedyś był jego redaktorem naczelnym
PAP/Jacek Turczyk

"Ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne" - czytamy w oświadczeniu miesięcznika. Gowin pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma w latach 1995–2005.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że wicepremier i szef resortu Jarosław Gowin nie będzie komentował tej sytuacji.

 

W wydanym w piątek oświadczeniu redakcja i wydawca "Znaku" przypomniały, że Jarosław Gowin, który pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma w latach 1995-2005, pozostawał członkiem zespołu "mimo pogłębiającej się różnicy poglądów i odmiennej oceny sytuacji politycznej w Polsce".

 

"Jednak ostatnie działania obozu rządzącego, wspierane przez wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, zmierzające do pozbawienia niezależności władzy sądowniczej, stoją w sprzeczności z imponderabiliami, którym środowisko »Znaku« było i pozostaje wierne. Z tego powodu redakcja i wydawca »Znaku« postanowili usunąć Jarosława Gowina ze składu Zespołu" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie miesięcznika.

 

 

"Ścierały się różne punkty widzenia"

 

Jak przypomniano, na łamach pisma wydawanego od ponad 70 lat, przez dziesięciolecia ścierały się różne punkty widzenia, a otwartość zawsze była cechą wyróżniającą jego środowisko. "Były w nim jednak i nadal są obecne stanowiska niezmienne. Wyrażały się one między innymi w pracy na rzecz demokratyzacji, a później w budowaniu demokracji i państwa prawa wraz z nieodłączną od nich zasadą trójpodziału władzy, w obronie praw człowieka i w zakotwiczaniu Polski we wspólnocie cywilizacji zachodniej" - zaznaczono w stanowisku.

 

Tradycja ta - napisano w oświadczeniu - "jest powodem do dumy, a także zobowiązaniem". "Pragniemy, by wyrażał ją również skład Zespołu »Znaku«, do którego należą osoby zasłużone dla pisma oraz wszyscy byli, żyjący redaktorzy naczelni" - podkreślono.

 

"Kształtowanie pogłębionych diagnoz dot. współczesnych problemów"

 

"Znak" jest miesięcznikiem założonym w 1946 roku w Krakowie przez grupę intelektualistów katolickich skupionych wokół ówczesnego "Tygodnika Powszechnego". Należeli do niej m.in.: Hanna Malewska, Jerzy Turowicz i Stefan Swieżawski. Redaktorami naczelnymi pisma byli: Jerzy Radkowski, Hanna Malewska, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Bohdan Cywiński, Stefan Wilkanowicz, Jarosław Gowin, Michał Bardel, a obecnie - Dominika Kozłowska.

 

Misją miesięcznika jest "kształtowanie pogłębionych diagnoz dotyczących współczesnych problemów człowieka, społeczeństwa, religii i kultury oraz formułowanie idei, w mniejszym zaś stopniu - wyrażanie bieżącej opinii". Wydawcą "Znaku" jest od 1959 r. Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie