Departament USA "zaniepokojony" sytuacją w Polsce w związku z reformą sądownictwa

Świat
Departament USA "zaniepokojony" sytuacją w Polsce w związku z reformą sądownictwa
https://www.state.gov/

- Jesteśmy zaniepokojeni działaniami polskiego rządu ws. uchwalania prawa, które zdaje się ograniczać niezależność sądownictwa i może potencjalnie osłabić rządy prawa w Polsce - powiedziała Heather Nauer, rzeczniczka Departamentu Stanu podczas prasowego briefingu. - Będziemy bardzo uważnie przyglądać się sytuacji w Polsce i prowadzić rozmowy na najwyższym szczeblu z polskim rządem - dodała.

Pytanie o komentarz do reformy sądownictwa w Polsce było jednym z wielu, na jakie odpowiadała rzeczniczka Departamentu Stanu. Nagranie jest dostępne w internecie. Wypowiedź o Polsce zaczyna się około 29 minuty.

 

 

Rzeczniczka zaznaczyła, że Polska jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i USA mocno interesują się losami naszego kraju.

 

Przypomniała, że niedawno prezydent Donald Trump złożył w Warszawie wizytę. 

 

Spór o Sąd Najwyższy

 

Nową ustawę o Sądzie Najwyższym Sejm uchwalił - przy protestach opozycji - w czwartek po południu. Przewiduje ona m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN, umożliwia też przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Pozytywnie zaopiniowane poprawki PiS wnoszą do projektu m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę - wzmacniające kompetencje głowy państwa i wprowadzające przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

 

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to trzeci z elementów forsowanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości. Poprzednie - nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych - zostały w ub. tygodniu przyjęte przez Sejm i Senat, czekają obecnie na podpis prezydenta.

 

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji. Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

Przeciw planom reform sądownictwa odbywają się protesty m.in. przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstracje organizowały partie i środowiska opozycyjne, m.in. PO, Nowoczesna, KOD, Obywatele RP, Partia Razem.

 

https://www.state.gov/ 

 

ml/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze