100 kg bursztynu w busie. Rekordowy przemyt w Korczowej

Polska
100 kg bursztynu w busie. Rekordowy przemyt w Korczowej
Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy

Niemal 100 kg bursztynu przechwycili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej. Nieoszlifowane kamienie warte ok 166 tys. złotych przewoził w podłodze busa 25-letni obywatel Ukrainy.

Kierujący busem Ukrainiec wjechał na przejście graniczne w Korczowej w nocy z wtorku na środę. Jego samochód został skierowany przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej do szczegółowej kontroli. Podczas rewizji pojazdu okazało się, że bus ma przerobiona podłogę. W jej skrytkach schowano 93 kg bursztynu.

 

Stracił bursztyn i samochód


25-latek przyznał, że towar nie jest jego własnością. Za nielegalne przewiezienie go przez granicę miał zarobić 800 zł. Rynkowa wartość zatrzymanego bursztynu szacowana jest na ok. 166 tysięcy złotych.
 

Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne-skarbowe, do którego oprócz bursztynu zatrzymano także przystosowany do przemytu samochód.


Legalny przywóz takiej ilości bursztynu do Polski wiązałby się z uiszczeniem należności przywozowych (podatek VAT) w kwocie ponad 38 tys. złotych.

 

 

Półtorej tony bursztynu w 2016 r.


To kolejna próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim.  W ubiegłym roku funkcjonariusze oddziałów celnych na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu w sumie 1,5 tony bursztynu.

 

polsatnews.pl

grz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze