Ziobro: nie będzie wyższych standardów w sądownictwie bez izby dyscyplinarnej w SN

Polska
Ziobro: nie będzie wyższych standardów w sądownictwie bez izby dyscyplinarnej w SN
PAP/Radek Pietruszka

- Chcemy, żeby sędziowie byli niezawiśli i wydawali uczciwe, sprawiedliwe wyroki. Nie będzie tego bez podniesienia standardów etycznych i moralnych w tym środowisku, a może to się stać tylko dzięki sprowadzeniu izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zdaniem Ziobry, obecnie "jest wielki kryzys w polskim sądownictwie", ale - jak dodał - jest też wielu uczciwych i przyzwoitych sędziów.

 

Dodał, że planowana w projekcie ustawy o SN osobna Izba Dyscyplinarna to "wielkie wyzwanie i wielka zmiana, która ma zagwarantować uczciwość". - Nie ma sprawiedliwości bez uczciwości - podkreślił Ziobro.

 

Jak zaznaczył, celem ustawy PiS o Sądzie Najwyższym jest "skończenie z patologiami" w sądownictwie. - Aby skończyć z patologiami w środowisku, które samo siebie nazywa nadzwyczajną kastą, aby skończyć z zamiataniem przez sędziów afer i różnych brzydkich wydarzeń w środowisku sędziowskim pod dywan, aby immunitet nie służył bezkarności, ale ochronie niezawisłości - powiedział.

 

W czwartek Sejm ma głosować nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, który wczoraj trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości po I i II czytaniu, które odbyły się we wtorek w burzliwej atmosferze na sali sejmowej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie