Wstrzymać ratyfikację zmian w sądach - apeluje do prezydenta organizacja 800 tysięcy prawników europejskich

Polska
Wstrzymać ratyfikację zmian w sądach - apeluje do prezydenta organizacja 800 tysięcy prawników europejskich
Pixabay.com/succo/CC0 Public Domain

Jedna z największych organizacji prawniczych w Europie, która zrzesza 800 tysięcy prawników apeluje do prezydenta, aby nie podpisywał przyjętych ostatnio zmian w prawie - ustaw o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych. Zdaniem Federacji Europejskich Rad Adwokackich "konstytucyjne zmiany" "zagrażają rządom prawa".

Zarząd Federacji Adwokatur Europejskich wezwał Andrzeja Dudę jako prezydenta oraz rząd i parlament do "ponownego rozpatrzenia wprowadzanych zmian oraz do przerwania procesu ich ratyfikacji".

 

Europejscy prawnicy zaniepokojeni

 

"Zwracam się do Pana w imieniu Federacji Adwokatur Europejskiech (Federation des Barreaux d'Europe - FBE), która reprezentuje 250 lokalnych towarzystw prawniczych i stowarzyszeń adwokackich z całej Europy oraz 800 tysięcy ich członków" - napisała Sara Chandler, przewodnicząca Federacji Adwokatur Europejskich.

 

"Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zmianami konstytucyjnymi, które wpływają na niezależność władzy sądowniczej w Polsce oraz zagrażają rządom prawa poprzez interwencję władzy wykonawczej w proces mianowania sędziów" - ostrzega w swoim liście Sara Chandler.

 

"Martwimy się wpływem tej sytuacji na demokrację"

 

"Martwimy się także wpływem, jaki cała ta sytuacja będzie miała na demokrację w Polsce" - stwierdziła przewodnicząca FBE.

 

Przypomniała ona, że 3 czerwca Walne Zgromadzenie FBE zwołane w Hadze (Holandia) wyraziło swoje "poważne zaniepokojenie sytuacją sedziów i prawników w Polsce, uznając, że doszło do naruszenia niezawisłości sędziów, prokuratorów, adwokatów oraz administracji systemu sądowniczego".

 

"Rządowa ingerencja w mianowanie i odwoływanie sędziów"

 

Według walnego zgromadzenia tego gremium jest to spowodowane "rządową interwencją w proces mianowania oraz odwoływania sędziów, brakiem uznawania wyroków sądowych oraz ingerencją w służbę prokuratorską.

 

Członkami tego stowarzyszenia w Polsce są: Okręgowe Rady Adwokackie w Katowicach i Krakowie oraz Okręgowe Izby Radców Prawnych w Olsztynie, Poznaniu, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie