Waszczykowski strofuje Tuska: nie jest od ingerowania w sprawy Polski

Polska

- Donald Tusk jest od tego, żeby bronić interesów Polski w Brukseli, a nie ingerować w wewnętrzny proces polityczny w kraju - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski komentując odrzucenie przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji spotkania z Tuskiem.

Portal 300polityka napisał w środę, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaniepokojony przebiegiem dyskusji w organach Unii Europejskiej i najważniejszych stolicach Wspólnoty na temat sytuacji w Polsce, złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie propozycję spotkania.

 

"Tusk od pilnowania interesów Polski w Brukseli"

 

Prezydent propozycję rozmowy z Tuskiem odrzucił. Potwierdził to szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta "nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej" - poinformował Szczerski.

 

Waszczykowski zapytany o tę sprawę powiedział w czwartek, że popiera decyzję prezydenta.

 

- Donald Tusk jest od tego, żeby bronić interesów Polski w Brukseli, a nie ingerować w proces wewnętrzny ani polityczny w Polsce - stwierdził Witold Waszczykowski.

 

W odniesieniu do słów wiceszefa Komisji Europejskiej, który w środę wygłosił oświadczenie

 

- Proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa KE Fransa Timmermansa, który ostrzegł, ze przyszłym tygodniu zostanie wszczęta procedura karna wobec Polski o naruszenie prawa UE przez nasz kraj.

 

Timmermans dodał  także, że KE jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu o UE, na końcu której kraj może być objęty sankcjami.

 

Szef MSZ: nie ma potrzeby komentarza

 

Waszczykowski nazwał uwagi Komisji Europejskiej "niezasadnymi".

 

- Nie ma potrzeby się teraz wypowiadać. Nie ma żadnych reakcji, dlatego, że proces legislacyjny się toczy i dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w odniesieniu do słów Timmermansa Waszczykowski. - Nie wiem przecież, jakie będą końcowe decyzje ani Sejmu, ani Senatu, ani pana prezydenta - wyjaśnił szef MSZ.

 

Timmermans stwierdził w środę po posiedzeniu kolegium KE, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie