Urzędy celne UE wykryły 41 mln podrabianych towarów
W 2016 roku unijne urzędy celne wykryły na zewnętrznych granicach UE i zatrzymały ponad 41 mln podrabianych produktów - podała w czwartek Komisja Europejska. Całkowita ich wartość to ponad 670 mln dolarów. Ponad 80 proc. towarów pochodziło z Chin.
KE podała, że jedną trzecią stanowiły produkty i przedmioty, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, takie jak żywność i napoje, leki, zabawki i artykuły gospodarstwa domowego.
- Podrabiane towary stanowią rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów w UE, a także osłabiają legalne przedsiębiorstwa i dochody budżetowe państwa. Badania pokazują, że UE jest szczególnie narażona na przywóz podrabianych produktów. Chcę oddać hołd ciężkiej pracy organów celnych w walce z tymi fałszywymi towarami. (...) Współpraca między organami ścigania powinna zostać wzmocniona, a systemy zarządzania ryzykiem poprawione, aby chronić UE przed towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej - powiedział komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
Najwięcej papierosów i zabawek
Wśród przechwyconych towarów najwięcej było papierosów (24 proc.), a następnie zabawek (17 proc.) i artykułów spożywczych (13 proc.). Liczba przechwyconych artykułów wzrosła o 2 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.
Z informacji KE wynika, że podrabiane napoje alkoholowe pochodziły głównie z Singapuru, ubrania z Iranu, telefony komórkowe i akcesoria do samochodów z Chin i Hongkongu, a leki - z Indii.
PAP
Czytaj więcej