Trump ostro skrytykował prokuratora generalnego. "Gdyby powiedział, że zamierza tak postąpić, wybrałbym kogoś innego"

Świat
Trump ostro skrytykował prokuratora generalnego. "Gdyby powiedział, że zamierza tak postąpić, wybrałbym kogoś innego"
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Prezydent Donald Trump powiedział w środę w wywiadzie dla dziennika "The New York Times", że nie mianowałby Jeffa Sessionsa na stanowisko szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego gdyby wiedział, że zdystansuje się on od śledztwa w sprawie "afery rosyjskiej".

Trump ocenił, że decyzja Sessionsa odcięcia się od wszelkich spraw związanych z Rosją i podejrzeniami o ingerowanie Moskwy w ubiegłoroczne wybory prezydenckie, była "bardzo nieuczciwa".

 

- Sessions nie powinien nigdy tego zrobić - powiedział prezydent. - Gdyby powiedział mi, że zamierza tak postąpić zanim objął stanowisko, wybrałbym kogoś innego - dodał.

 

Anonimowy doradca prezydenta powiedział Associated Press, że wypowiedź Trumpa nie oznacza, iż zamierza on zdymisjonować Sessionsa. Nie wykluczył on jednak, że szef resortu sprawiedliwości sam poda się do dymisji.

 

Analitycy podkreślają, że decyzja Sessionsa, którą podjął po tym jak wyszły na jaw jego potajemne spotkania z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kisljakiem, w istocie utorowała drogę do powołania specjalnego prokuratora ds. "afery rosyjskiej" Roberta Muellera.

Prowadzone przez Muellera śledztwo, które dotyczy również niejasnych kontaktów osób z osób z otoczenia Trumpa z Rosjanami, rzuca coraz większy cień na administrację obecnego prezydenta.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie