Szyszko do przeciwników cięć w Puszczy Białowieskiej: podpiszcie deklarację odpowiedzialności

Polska
Szyszko do przeciwników cięć w Puszczy Białowieskiej: podpiszcie deklarację odpowiedzialności
PAP/Bartłomiej Zborowski

Ministerstwo Środowiska zwróciło się do swoich oponentów, w tym polityków i organizacji pozarządowych, którzy są przeciwni cięciom w Puszczy Białowieskiej, by ci podpisali deklarację odpowiedzialności - wynika z czwartkowego komunikatu resortu.

"Zwróciliśmy się m.in. do naszych oponentów z PO i Nowoczesnej oraz do organizacji, które protestują przeciwko realizacji przez Ministerstwo Środowiska prawa UE, o podpisanie deklaracji. Określa ona chęć wzięcia odpowiedzialności za sytuację w Puszczy Białowieskiej. Najwyższy czas sprawdzić, kto w tym sporze ma rację" - mówi cytowany w komunikacie resortu minister środowiska Jan Szyszko.

 

Resort podał, że w związku z tym, że spór o Puszczę Białowieską nabrał charakteru międzynarodowego, deklaracja została "wysłana do ambasadorów akredytowanych przy UNESCO, komisarzy UE, europejskich ministrów środowiska, organizacji pozarządowych oraz polskich parlamentarzystów w tym posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej".

 

"Niestety, jak dotąd nie wpłynęła do nas żadna podpisana deklaracja. Potwierdza to nasze obawy, że wiele postulatów tzw. »obrońców Puszczy« istnieje tylko w przestrzeni publicznej i nie ma pokrycia w faktycznych działaniach. Nie zależy im na dobru Puszczy Białowieskiej, tylko na wszczynaniu politycznej awantury" - dodał Szyszko.

 

"Zakaz wycinania drzew jest najwyższą formą ochrony"

 

Według ministerstwa, opozycja oraz część organizacji pozarządowych jest przeciwna usuwaniu drzew w puszczy twierdząc, że "człowiek jest największym wrogiem przyrody, a zakaz wycinania drzew jest najwyższą formą ochrony".

 

- Skoro tak twierdzą, to zachęcamy by wzięli odpowiedzialność za swoje postulaty - mówi rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka.

 

MŚ wskazuje, ze zgodnie z postulatami organizacji pozarządowych na 1/3 powierzchni nadleśnictw gospodarczych w puszczy (czyli na ponad 17 tys. ha) nie są podejmowane żadne działania - chodzi o cięcia i nowe nasadzenia drzew. Jak podkreślono, "kornikowe" drzewa nie są też usuwane w Białowieskim Parku Narodowym.

 

Na pozostałym terenie puszczy prowadzone są działania ochronne - jak przekonuje ministerstwo - zgodnie z wymogami programu Natura 2000. - Działania te polegają na usuwaniu z Puszczy Białowieskiej zarażonych drzew i mają na celu zapobieganie rozszerzania się chorób - przypomniano.

 

"Apelujemy do unijnych komisarzy, polityków opozycji i członków organizacji pozarządowych, żeby wykazali się odwagą"

 

- Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe realizują prawo Unii Europejskiej. Oczekujemy, że jeśli ktoś podważa legalność tych działań, to chętnie podpisze deklarację i weźmie pełną odpowiedzialność za łamanie przepisów prawa UE. Apelujemy raz jeszcze do unijnych komisarzy, polityków opozycji i członków organizacji pozarządowych, żeby wykazali się odwagą i podpisali załączoną deklarację. Wynika z niej przede wszystkim, że biorą pełną odpowiedzialność za rozwój wydarzeń w tej części Puszczy, która zgodnie z ich postulatami nie jest poddawana działaniom ochronnym - w tym cięciom sanitarnym - dodał rzecznik MŚ.

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie