SLD apeluje o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu

Polska
SLD apeluje o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu
Polsat News

Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - uważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaapelował do partii opozycyjnych o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu.

Czarzasty na czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że konsultował się w tej kwestii z "niektórymi szefami klubów parlamentarnych". - I uważamy, że w momencie, gdy zakończy się procedura prowadzenia haniebnych ustaw związanych z Sądem Najwyższym, wszystkie kluby, wszystkie partie opozycyjne powinny podjąć tryb skrócenia kadencji Sejmu - mówił lider SLD.

 

- Sejm w tym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - dodał.

 

"Chodźcie pokopać z nami, my już nie mamy siły"

 

Czarzasty wygłosił swoje oświadczenie przed budynkiem parlamentu tuż po tym, gdy Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Trwa tam wówczas protest przeciwko przyjęciu ustawy o SN; protestujący leżący wzdłuż barierek, których pilnował od strony Sejmu szpaler policjantów, rytmicznie uderzali stopami w metalowe ogrodzenie i krzyczeli "hańba". Do lidera SLD w trakcie konferencji podeszła jedna z protestujących i zawołała: "chodźcie pokopać z nami, my już nie mamy siły".

 

W sprawie skrócenia kadencji Sejmu zarząd Sojuszu przyjął w czwartek stanowisko. Przypomniał w nim, że w tym roku minęło 20 lat od uchwalenia konstytucji, która została przygotowana przez SLD i inne postępowe siły polityczne.

 

Zaznaczono w nim, że jedną z podstawowych zasad zawartych w konstytucji jest trójpodział władzy. Ustawa zasadnicza przywiązuje też dużą wagę do władzy sądowniczej, która jest odrębna i niezależna - podkreśla Sojusz w swym stanowisku.

 

"Warunek zachowania przez RP statusu demokratycznego państwa prawnego"  

 

- Przytoczone zasady konstytucyjne wyznaczają granicę ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w działalność władzy sądowniczej, która nie może być naruszana. Jest to warunek zachowania przez Rzeczpospolitą Polską statusu demokratycznego państwa prawnego - podkreśla Sojusz w stanowisku.

 

Potępia w nim "podjętą przez PiS bezprecedensową próbę podporządkowania wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej i ustawodawczej" oraz metody procedowania w parlamencie przez partię rządzącą ustaw dotyczących sądownictwa. Tymi argumentami SLD uzasadnia swój apel o "rozważenie możliwości przeprowadzenia wspólnych działań w celu skrócenia kadencji Sejmu".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie