Sejm uchwalił rządowi absolutorium z wykonywania budżetu za 2016 r.

Polska
Sejm uchwalił rządowi absolutorium z wykonywania budżetu za 2016 r.
PAP/Jacek Turczyk

Sejm w czwartek przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016 r. i udzielił rządowi absolutorium. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 236 posłów, przeciwko było 204, wstrzymało się pięciu.

Komisja finansów publicznych wnosiła o udzielenie absolutorium. Posłowie w głosowaniu odrzucili wcześniej dwa wnioski mniejszości o stwierdzenie nieprawidłowości w działach obrona narodowa i transport.

 

Ze sprawozdania rządu, które przekazał do Sejmu wynikało, że w 2016 r. wzrost PKB w cenach stałych wyniósł 2,7 proc. i był niższy od zakładanego o 1,1 pkt. proc. Deficyt sektora finansów publicznych liczony według metodyki krajowej wzrósł z 2,4 proc. PKB w roku 2015, do 2,5 proc. PKB w 2016 r. Zanotowano 7,9 proc. spadek inwestycji.

 

Deficyt niższy o 8,6 mld zł

 

Deficyt budżetu państwa wyniósł 46,2 mld zł i okazał się niższy o 8,6 mld zł, tj. o 15,7 proc. w stosunku do planowanego. Dług Skarbu Państwa na koniec 2016 r. wyniósł 928,7 mld zł, tj. wzrósł w ciągu roku o 94,1 mld zł. Udział zadłużenia krajowego w długu ogółem wyniósł 65,6 proc., a długu zagranicznego - 34,4 proc.

 

Komisja finansów w swoim sprawozdaniu uznała, że Polska w roku 2016 spełniała kryteria fiskalne obowiązujące w unii gospodarczej walutowej, ale wskazała, że w finansach publicznych występują nadal słabości, dlatego też proces ich reform powinien być kontynuowany.

 

Zrealizowane dochody wyniosły blisko 314,7 mld zł i były one wyższe w stosunku do pierwotnych założeń budżetu o 775 mln zł. Dochody z VAT wyniosły 126,6 mld zł i były niższe o 2,1 mld zł od kwoty prognozowanej. Dochody z innych podatków przekroczyły prognozy. Akcyza przyniosła 65,7 mld zł - 102,6 proc. prognozy; z podatku od gier wpłynęło 1,4 mld zł - 101,7 proc. prognozy. W przypadku PIT wpływy wyniosły 48,2 mld zł i były wyższe od planowanych o 2,9 proc., a CIT dał 26,4 mld zł, co stanowiło 101,2 proc. planu.

 

Zrealizowane wydatki były niższe o 7,7 mld zł, czyli o 2,1 proc. mniej w stosunku do ustawy. Limit wydatków wynosił 368,5 mld.

 

Pozytywnie wykonanie budżetu oceniła NIK. W ocenie NIK deficyt instytucji rządowych i samorządowych nie stanowił zagrożenia. Za niepokojące uznano stan zaległości z tytuły dochodów niepodatkowych i znaczne tempo ich wzrostu z powodu np. przewlekłych windykacji.

 

"Polityka MON jest rozrzutna"

 

Przed głosowaniem nad przyjęciem sprawozdania komisji z wykonania budżetu państwa za 2016 r. poseł PO Cezary Tomczyk ocenił, że polityka budżetowa MON jest rozrzutna i nieuczciwa. Wiceszef MON Bartosz Kownacki odparł, że PO zmarnowała 12 mld zł, bo nie potrafiła kupić sprzętu dla wojska.

 

Tomczyk podkreślił, że nie pozwoli, by "w ciszy przeszedł" budżet Ministerstwa Obrony Narodowej. "To polityka rozrzutna i nieuczciwa. Trzydzieści siedem limuzyn dla władzy jest? Jest. Cztery rozbite co prawda - pan Macierewicz, pan Kownacki, pani premier Szydło, pan prezydent Duda. Samoloty dla władzy są? Są" - mówił. "A czy śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii są?" - pytał. Odpowiedzieli mu posłowie opozycji: "nie ma".

 

- A czy tysiące dronów dla polskiej armii są? Nie ma, bo wszystko jest dla tej władzy, a nic dla polskiego wojska i nic dla Polski. I to pan za to odpowiada - czy to się panu podoba czy nie - powiedział Tomczyk, zwracając się do szefa MON Antoniego Macierewicza.

 

"W polskich siłach zbrojnych jest sprzęt, który jest starszy ode mnie"

 

W odpowiedzi wiceminister Kownacki mówił: "w polskich siłach zbrojnych jest sprzęt, który jest starszy ode mnie". - A ja nie jestem tak młody, jak wyglądam. To jest sprzęt, który ma lat 40, 50, bo przez 8 lat nie potrafiliście kupić żadnego sprzętu dla polskiej armii - zwracał się Kownacki do polityków PO.

 

- A dlaczego nie potrafiliście kupić? Kilka faktów. W roku 2007 rządziło PiS, wykonanie budżetu w odniesieniu do PKB: 2 proc. W roku 2008 - wykonanie 1,69 proc. PKB, wtedy rządziła PO w 2009 - 1,81, w 2010 - 1,88, w 2011 - 1,89, w 2012 - 1,84, w 2013 - 1,76, w 2014 - 1,93, w 2015 - 1,85. Zmarnowaliście 12 mld zł, za które można było chociażby zrealizować takie programy jak Homar - dodał wiceminister.

 

Jak podkreślił w 2016 r. wykonanie budżetu MON w stosunku do PKB wyniosło 2 proc. - Tak rządzi PiS, tak rządzicie wy. A gdyby pan poseł Tomczyk raczył trochę śledzić, co dzieje się w MON to wiedziałby, że jest kupowany nowoczesny sprzęt i wprowadzany do polskich sił zbrojnych - powiedział wiceszef MON.

 

- Wy tego nie potrafiliście zrobić, tak jak nie potrafiliście kupić samolotów dla najważniejszych osób w państwie, a dzisiaj uważacie i popieracie tych, którzy mówią, że te samoloty mogłyby dostarczyć firmy, do których zastrzeżenia mają służby specjalne - zaznaczył Kownacki.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie