Rozpoczęło się posiedzenie senackiej komisji ws. ustawy o SN

Polska
Rozpoczęło się posiedzenie senackiej komisji ws. ustawy o SN
PAP/Marcin Obara

Rozpoczęło się posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawie przyjętej w czwartek przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym.

Na posiedzenie komisji przyszli także senatorowie opozycji, którzy nie są jej członkami. Uczestniczy w nim też prezes SN Małgorzata Gersdorf i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ministerstwo sprawiedliwości reprezentuje wiceminister Marcin Warchoł.

 

Biuro Legislacyjne Senatu przedstawiło kilkanaście uwag do ustawy. Podkreślono w nich m.in., że ustawa kreuje "nieznane konstytucji uprawnienia ministra sprawiedliwości w zakresie wskazywania KRS sędziów SN, którzy pozostaną w stanie czynnym". Według biura "wydaje się to naruszać konstytucję".

 

W uwagach wyrażono też obawę, że minister sprawiedliwości uzyskuje prawo ingerowania "w przebieg toczącego się niezgodnie z jego zamysłem sądowego postępowania dyscyplinarnego" (wobec sędziego - PAP). Według Biura nie pozwala to uznać tego zapisu za zgodny z konstytucją.

 

W czwartej Sejm przyjął ustawę o SN

 

Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm w czwartek po godz. 15. Prace nad nią Sejm zaczął we wtorek przed południem. Ostatecznie przyjęto wszystkie poprawki PiS; w tym poprawkę odzwierciedlająca propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, wedle której o wyborze sędziów - członków KRS - będzie decydował Sejm większością 3/5 głosów.

 

Sejm odrzucił ponad 1000 poprawek opozycji. Nie zgodził się też na odrzucenie projektu w całości. Senat ma zająć się ustawą w piątek.

 

Pracą nad regulacją towarzysza protesty zarówno przed Sejmem jak i m.in. Pałacem Prezydenckim.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie