Mucha: prezydent analizuje kwestie ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości

Polska

- Prezydent Andrzej Duda analizuje szczegółowo wszystkie okoliczności związane z ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości - zapewnił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w programie "Gość Wydarzeń". Przypomniał, że prezydent ma wiedzę prawniczą i doświadczenie z pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Mucha został zapytany przez Beatę Lubecką, czy prezydent Andrzej Duda może zawetować wszystkie trzy ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości. Chodzi o nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Dwie pierwsze trafiły już do prezydenta, trzecią Sejm uchwalił w czwartek. Zawetowania wszystkich trzech ustaw domaga się m.in. opozycja.

 

"To wymaga szczególnej analizy i namysłu"

 

- Pan prezydent analizuje szczegółowo wszystkie okoliczności związane z treścią przedłożonych mu (aktów - red.) i tego aktu prawnego, który ma mu być przedłożony - zapewnił Mucha. - To wymaga szczególnej analizy i namysłu. A wiemy, jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, czy zmiany w tej ustawie, że tutaj mamy jeszcze nie zakończony proces legislacyjny, bo ustawa trafi do Senatu - dodał.

 

Dopytywany, ku jakiej decyzji skłania się prezydent przypomniał, że prezydent ma konstytucyjny termin 21 dni na podjęcie decyzji. - To będzie decyzja pana prezydenta. Pan prezydent ma pełne rozeznanie, jeżeli chodzi o wiedzę w tym zakresie. Pan prezydent ma wiedzę prawniczą, ma doświadczenie związane ze swoją wcześniejszą pracą także w Ministerstwie Sprawiedliwości - powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta.

 

Według niego prezydent, ma na pewno pełne przekonanie, co wynika z jego rozmów i spotkań z Polakami, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna.

 

"Pan prezydent pracuje nad ustawą, analizuje poprawki"

 

- Co do tego głównego hasła powinniśmy mieć świadomość, że realizacja reformy wymiaru sprawiedliwości to jest kwestia i ustroju sądów i kwestii związanej z określonymi, chociażby kwestiami awansu zawodowego, czyli funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Mucha.

 

- I ten efekt, który chcemy osiągnąć to jest sprawność postępowań cywilnych, karnych, postępowań prawo-administracyjnych, także kwestia losowego przydziału spraw, równomiernego podziału spraw między sędziami - dodał.

 

Dopytywany "czy prezydent jest teraz w Warszawie, gdzie na wieczór zapowiedziano protest ws. reformy sądownictwa, czy też na Helu", powiedział: Pan prezydent pracuje nad ustawą, analizuje poprawki, jest w stałym procesie analizowania tych wszystkich zagadnień prawnych, związanych z treścią tej ustawy.

 

"Jesteśmy demokratycznym państwem prawnym"

 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta zapytany, czy Polska jeszcze państwem zachodnioeuropejskim, podkreślił: Jesteśmy demokratycznym państwem prawnym. Na pewno jesteśmy państwem, w którym następuje proces także reformy wymiaru sprawiedliwości. Natomiast jesteśmy państwem, w którym stopień emocji wokół tej sprawy zbudowany jest nieuzasadniony, jeśli chodzi o obiektywne okoliczności.

 

Wcześniej Mucha przyznał, że atmosfera, która towarzyszyła pracom w Sejmie była zbyt emocjonalna. - Nie powinno się w taki sposób emocjonalny dyskutować - ocenił.

 

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta pytany był również o komentarz do pojawiających się informacji, że zagrożony jest sierpniowy Szczyt Trójkąta Weimarskiego. - Nie ma takiej wiedzy, żeby tutaj było jakieś zagrożenie. Wiem, ze trwają konsultacje i ustalenia, co do formatu tych spotkań i ewentualnych okoliczności szczegółowych, co do tego spotkania - powiedział Mucha.

 

PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze