MON: budżet resortu wykonany prawidłowo i w całości

Polska
MON: budżet resortu wykonany prawidłowo i w całości
Polsat News

NIK potwierdziła, że wypłaty na poczet umów zawartych na zakupy sprzętu wojskowego zrealizowano w 2016 r. zgodnie z prawem - podał w czwartek MON dodając, że podczas środowych obrad Sejmu "posłowie PO przedstawiali nieprawdziwe informacje dotyczące realizacji budżetu przez MON".

W przesłanym w czwartek komunikacie MON napisało, że podczas odbywających się dzień wcześniej obrad Sejmu w sprawie wyrażenia absolutorium rządowi za realizację budżetu 2016 r. "posłowie PO przedstawiali nieprawdziwe informacje dotyczące realizacji budżetu przez MON".

 

Resort zapewnia, że budżet Ministerstwa Obrony Narodowej "został wykonany w całości oraz prawidłowo". "Trzeba też podkreślić, że po raz pierwszy od 8 lat MON wydał na program modernizacji armii wszystkie przeznaczone na to fundusze" - zaznaczono.

 

Ministerstwo zapewniło, że kwota zaliczek wypłaconych na poczet umów zawartych na zakupy sprzętu wojskowego została zrealizowana w 2016 r. zgodnie z obowiązującym prawem, co potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

 

"Nieuprawnione i skandaliczne"


"W ramach tych środków Minister Obrony Narodowej, w odróżnieniu do poprzedników, podjął ponad 100 decyzji dotyczących dostaw sprzętu. Kontrakty te będą realizowane w formie dostaw uzbrojenia w większości w latach 2017-2020, co w znacznym stopniu zwiększy stopień nowoczesności technicznej Sił Zbrojnych RP. Wskazywanie tego trybu wydatków jako nieprawidłowość jest nieuprawnione i skandaliczne" - ocenia MON.

 

Resort dodaje, że płatności etapowe (zaliczki) są jedyną możliwością pozyskiwania złożonych systemów uzbrojenia. "Na podkreślenie zasługuje fakt, że większość z tych środków, została skierowana do polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych, co nie miało miejsca w takim zakresie w czasie rządów PO-PSL" - czytamy w komunikacie.

 

"Zaniedbania poprzedniego rządu"


MON zapewnia, że także procedura pozyskania samochodów klasy wyższej na potrzeby zabezpieczenia szczytu NATO była zgodna z prawem, a krótki czasie na jej realizacją "wynikał z zaniedbań poprzedniego rządu".

 

Resort dodaje, że wypożyczenie pojazdów było niemożliwe ze względu na konieczność instalacji elementów zapewniających w nich bezpieczeństwo. Obecnie samochody te są wykorzystywane do zabezpieczenia zadań transportowych polskiej armii.

 

Resort obrony podkreślił, że także umowy na dostawę samolotów VIP "podpisano po przeprowadzonych negocjacjach i wybraniu najkorzystniejszej oferty oraz formalnej zgody udzielonej przez Krajową Izbę Odwoławczą na jej zawarcie". Jednocześnie ministerstwo zaznacza, że kontrakcie będzie realizowany, a samoloty transportowe VIP "stanowią jeden z priorytetów MON".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie