Sejm skierował projekt o Sądzie Najwyższym do komisji sprawiedliwości

Polska
Sejm skierował projekt o Sądzie Najwyższym do komisji sprawiedliwości
Polsat News

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpocznie prace nad projektem ustawy posłów PiS o Sądzie Najwyższym, gdy gotowe będą materiały dla posłów, dotyczące poprawek, zgłoszonych do projektu w II czytaniu - poinformował posłów komisji jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz (PiS).

Piotrowicz powiedział posłom, oczekującym w środę na rozpoczęcie posiedzenia komisji sprawiedliwości, że nie wiadomo kiedy będzie ona mogła rozpocząć prace nad projektem ustawy o SN, ponieważ nie zostały jeszcze przygotowane m.in. materiały dla posłów ws. poprawek.

 

Posłowie opozycji pytali go, czy będą mogli podczas posiedzenia komisji zgłaszać kolejne poprawki do projektu. Piotrowicz odparł, że "poprawki można było zgłaszać w II czytaniu".

 

"Zamknijcie mordy, tak jak prezes powiedział"

 

Jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia komisji doszło do incydentu. - Zamknijcie mordy, tak jak prezes powiedział: zdradzieckie mordy - tak zareagowała Krystyna Pawłowicz (PiS) na apel Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) by rozpocząć już obrady (nie było jeszcze wtedy na sali szefa komisji Stanisława Piotrowicza z PiS).

 

Proszony o reakcję, wiceprzewodniczący komisji Andrzej Matusiewicz (PiS) odparł, że nie będzie reagować na wypowiedzi przed rozpoczęciem posiedzenia.

 

Zgłoszono ponad 1000 poprawek do projektu

 

Sejm skierował w środę projekt posłów PiS o Sądzie Najwyższym do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. We wtorek odbyły się pierwsze i drugie czytanie projektu o Sądzie Najwyższym, którym towarzyszyła nocna, burzliwa debata. Do projektu zgłoszono ponad 1000 poprawek; część z nich to poprawki PiS, a zdecydowana większość - ponad 1000 to poprawki Nowoczesnej.

 

Zgłoszony, przez posłów PiS, projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym został opublikowany na stronach Sejmu przed tygodniem. Przewiduje on m.in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie