Schetyna do prezydenta: oczekujemy trzy razy weto

Polska
Schetyna do prezydenta: oczekujemy trzy razy weto
PAP/Radek Pietruszka

- Dzisiaj potrzebna jest jasna deklaracja, że prezydent Andrzej Duda zawetuje trzy ustawy - dwie, które zostały przyjęte - o KRS i ustroju sądów powszechnych - i obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym; oczekujemy trzy razy weto - powiedział w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

- Dzisiaj potrzebne jest aktywne działanie. Dzisiaj widzimy w dziesiątkach polskich miast protesty przeciwko demolowaniu niezależności sądów. Tysiące ludzi, wielu młodych ludzi protestuje i oczekuje normalności od polskiego parlamentu, ale także od polskiego prezydenta - podkreślił szef PO. Jak dodał jednocześnie Platforma przyjęła z nadzieją "gest" prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- Dzisiaj wiemy, że nie wystarczy protestować i nie wystarczy tworzyć konstrukcji, które są tylko na zewnątrz. Dzisiaj potrzebna jest prawdziwa polityka. Dzisiaj potrzebna jest deklaracja, ze strony prezydenta Dudy - i na taką klub PO oczekuje - dzisiaj potrzebna jest jasna deklaracja, że prezydent Duda zawetuje trzy ustawy, które zostały przyjęte przez większość Prawa i Sprawiedliwości. Dwie przyjęte o KRS i ustroju sądów powszechnych, i ta dzisiaj procedowana ustawa o Sądzie Najwyższym - wskazał Schetyna.

 

- Oczekujemy trzy razy weto - oświadczył szef PO.

 

Zapowiedź prezydenta

 

Prezydent Duda zapowiedział we wtorek po południu, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalona, proponowana przez niego zmiana w ustawie o KRS.

 

Złożył projekt nowelizacji ustawy o KRS zgodnie, z którym Sejm będzie wybierać członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Według uzasadnienia, ma to gwarantować konsensus różnych ugrupowań.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie