Kontrowersje wokół sądownictwa także w Bułgarii. Organizacje zawodowe tracą dofinansowanie

Świat
Kontrowersje wokół sądownictwa także w Bułgarii. Organizacje zawodowe tracą dofinansowanie
MrPanyGoff/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0
Budynek Zgromadzenia Narodowego

Parlament Bułgarii uchwalił w środę w pierwszym czytaniu nowelizację ustawy o władzy sądowniczej, która ograniczy możliwości finansowania zawodowych organizacji prawniczych. Jedynym legalnym źródłem finansowania mają być składki członkowskie. Przed drugim czytaniem możliwe jest wniesienie poprawek zezwalających na finansowanie projektów tych organizacji z funduszy unijnych.

Projekt nowelizacji zaproponowali posłowie rządzącej koalicji z centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) i nacjonalistycznego ugrupowania Zjednoczeni Patrioci.

 

W uzasadnieniu podkreślono, że nie należy dopuszczać do prób wywierania wpływu np. na przedstawicieli władzy sądowniczej, oraz że otrzymują oni wystarczająco wysokie wynagrodzenia, by byli w stanie współfinansować swoje organizacje zawodowe. Zaznaczono również, że analogiczne rozwiązanie istnieje już na Węgrzech.

 

Sojusz Sędziów: ministerstwo wprowadza reformy opieszale

 

Według bułgarskich mediów przyczyną przyjęcia nowelizacji jest krytyczne wobec działań resortu sprawiedliwości stanowisko wpływowego Sojuszu Sędziów, organizacji, która zarzuca ministerstwu opieszałość w reformowaniu systemu sądownictwa, za co kraj jest krytykowany przez Komisję Europejską.

 

Według szefa parlamentarnej komisji prawnej Daniela Kiriłowa, Sojusz Sędziów w ostatnich latach unikał przedstawienia finansowych sprawozdań ze swej działalności.

 

Nie będzie grantów od Ameryki na rzecz Bułgarii

 

Przeciw nowelizacji opowiedziały się zawodowe organizacje prawnicze, które podkreślały, że jest ona sprzeczna z unijnym ustawodawstwem, zezwalającym na finansowanie projektów z funduszy unijnych. Autorzy nowelizacji zapewnili, że między pierwszym a drugim czytaniem wniosą poprawki, które usuną tę sprzeczność i zezwolą na unijne finansowanie.

 

Oznacza to, że zakazanym źródłem finansowania zostanie fundacja Ameryka na rzecz Bułgarii, z której pochodzą granty dla Sojuszu Sędziów. W stanowisku organizacji, opublikowanym po głosowaniu w sprawie nowelizacji, napisano, że "Bułgaria odstępuje od euroatlantyckich wartości".

 

Fundacja Ameryka na rzecz Bułgarii, która jest dotowana głównie przez Departament Stanu USA, finansuje bułgarską kulturę i niektóre media krytyczne wobec władz.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie