Szef Komisji Weneckiej: niezależność sądownictwa podstawą rządów prawa

Świat
Szef Komisji Weneckiej: niezależność sądownictwa podstawą rządów prawa
Polsat News

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio w oświadczeniu wydanym we wtorek w Strasburgu, odnoszącym się do projektów polskich ustaw dotyczących sądownictwa, napisał, że niezależność sądownictwa jest podstawowym elementem rządów prawa.

W oświadczeniu, przesłanym PAP, szef KW, organu doradczego Rady Europy, wyjaśnił: "Zostałem poinformowany, że polski parlament przyjmuje kilka ustaw w sprawie systemu sądownictwa, dotyczących m.in. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego".

 

"Komisja Wenecka nie zbadała tych tekstów, ale chciałbym przypomnieć, że niezależność sądownictwa jest podstawowym elementem rządów prawa, zagwarantowanym przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i prawo precedensowe Europejskiego Trybunału Praw Człowieka" - dodał Buquicchio.

 

"To, że sędziowie nie mogą zostać odwołani przed upływem swej kadencji, z wyjątkiem przypadków z powodu postępowań dyscyplinarnych, jest fundamentalną gwarancją ich niezawisłości. Każde ustawodawstwo arbitralnie kończące kadencję sędziów może być wyłącznie uznane za jawne naruszenie europejskiego dziedzictwa konstytucyjnego" - oświadczył przewodniczący Komisji Weneckiej.

 

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym


Projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę. Wywołał protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

 

Na podpis prezydenta czekają już nowelizacje ustawy o KRS i ustawy o ustroju sądów powszechnych.

 

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

 

Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie