Spotkanie prezydenta z marszałkami ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Polska
Spotkanie prezydenta z marszałkami ws. reformy wymiaru sprawiedliwości
PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (L) w drodze na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem spotkał się z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim. Tematem spotkania jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 21. w Pałacu Prezydenckim.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu poświęcone będzie sprawie ustaw dotyczących sądownictwa, a szczególnie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

Prezydent Duda w popołudniowym oświadczenia poinformował, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt obecnie jest procedowany w Sejmie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony jego projekt nowelizacji ustawy o KRS.

 

"Liczymy, że projekt zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany"

 

Na decyzję prezydenta czeka też uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po wtorkowym oświadczeniu prezydenta powiedziała, że zgłoszony przez Andrzeja Dudę projekt noweli będzie procedowany, jeśli podpisze on nowelę o KRS wcześniej uchwaloną przez Sejm.

 

Komentując tę zapowiedź, prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński powiedział, że projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS.

 

- Liczymy, że projekt o KRS zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany - dodał.

 

Prezydencki projekt o KRS opublikowano już na stronie prezydenta, odnotowano go także na stronie internetowej Sejmu - w zakładce "wniesione projekty ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku".

 

W ustawie wybór sędziów KRS przez posłów, nie sędziów jak dotąd

 

Uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS, którą przygotował rząd, przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. W ustawie nie określono, jaką większością następowałby wybór nowych członków w Sejmie.

 

Z kolei we wtorek Sejm rozpoczął procedowanie poselskiego projektu autorstwa PiS o Sądzie Najwyższym, który przewiduje trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

 

Złożenie w Sejmie projektu o SN oraz zakończenie w ubiegłym tygodniu prac parlamentarnych nad zmianami w ustawach: o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych wywołało protesty opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

 

W poniedziałek doszło do spotkania prezydenta z politykami klubu Kukiz'15: Pawłem Kukizem i Stanisławem Tyszką. Według nich prezydent, zgłaszając projekt noweli o KRS we wtorek, wziął pod uwagę propozycje ich klubu.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie