Sąd zażądał 2 mln rubli od Nawalnego i jego wspólnika

Świat
Sąd zażądał 2 mln rubli od Nawalnego i jego wspólnika
Flickr/Evgeniy Isaev/CC BY 2.0

Sąd w Moskwie uznał we wtorek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny i jego wspólnik Piotr Oficerow są winni państwowej spółce Kirowles 2,2 mln rubli (ok. 34 tys. USD). Spółka żądała wyegzekwowania od nich domniemanych strat w wys. 16 mln rubli (ok. 270 tys. USD).

Żądania Kirowlesu były związane z wyrokiem na Nawalnego i Oficerowa dotyczącym domniemanych defraudacji na szkodę spółki, który zapadł w lutym br.

 

Sędzia Natalia Samorokowska uznała we wtorek, że Nawalny i Oficerow powinni wypłacić spółce 2,2 mln rubli. Adwokat opozycjonisty Wadim Kobziew zapowiedział apelację od wyroku.

 

- Z jednej strony jesteśmy zadowoleni z decyzji, ponieważ sąd wyegzekwował sumę znacznie mniejszą niż 16 milionów, z drugiej - zwracaliśmy się o odrzucenie żądań w całości. Decyzja sądu pokazuje przede wszystkim, że Nawalny i Oficerow nie dopuścili się żadnej defraudacji na kwotę 16 milionów rubli - powiedział adwokat Nawalnego Wadim Kobziew.

 

"Postępowanie motywowane politycznie"

 

Po raz pierwszy Nawalny został skazany za defraudację na szkodę Kirowlesu w 2013 roku. Później spółka zwróciła się do sądu o wyegzekwowanie domniemanych strat finansowych. Kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, że Rosja nie zapewniła Nawalnemu prawa do uczciwego procesu, Sąd Najwyższy Rosji uchylił zarówno wyrok, jak i decyzję o wyegzekwowaniu strat.

 

Nakazał jednak powtórzenie postępowania i na początku br. Nawalny i Oficerow ponownie zostali skazani, otrzymując kary w zawieszeniu.

 

Nawalny ocenia postępowanie sądowe wobec niego jako motywowane politycznie. Opozycjonista ogłosił, że zamierza startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji. Zdaniem Centralnej Komisji Wyborczej nie ma on jednak biernego prawa wyborczego ze względu na m.in. wyrok w sprawie Kirowlesu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie