PGZ podpisała list intencyjny z Bell Helicopter ws. budowy śmigłowców dla polskiej armii

Polska
PGZ podpisała list intencyjny z Bell Helicopter ws. budowy śmigłowców dla polskiej armii
PAP/Leszek Szymański

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykańska spółka Bell Helicopter podpisały we wtorek list intencyjny ws. podjęcia współpracy w zakresie budowy śmigłowców wielozadaniowych i uderzeniowych dla polskiej armii. Umowa dotyczy współpracy w ramach programu "Kruk".

Program "Kruk" zakłada zakup nowych śmigłowców bojowych, które zastąpią maszyny Mi-24 produkcji radzieckiej. W grudniu zeszłego roku Bell Helicopter również w ramach listu intencyjnego zaoferował Ministerstwu Obrony Narodowej i polskiemu wojsku śmigłowiec szturmowy AH-1Z Viper.

 

Jak poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele amerykańskiej firmy, obecna współpraca poszerza się m.in. o śmigłowiec wielozadaniowy UH-1Y Venom.

 

"Mamy nadzieję, że przyniesie wiele korzyści dla polskiej armii"


Prezes Zarządu PGZ Błażej Wojnicz zaznaczył, że umowa to dopiero początek rozmów w zakresie współpracy pomiędzy spółkami. - Dzisiejsza umowa otwiera drzwi do tego, żebyśmy mogli szerzej i konkretniej rozmawiać o szczegółach, o obszarach współpracy i o tym, jak dobre helikoptery moglibyśmy zbudować dla polskiego wojska - podkreślił.

 

Wiceprezes Bell Helicopter Richard Harris powiedział, że jest bardzo podekscytowany możliwością poszerzenia współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. - Chcemy wprowadzić do Polski nasz najlepszy helikopter szturmowy i mamy nadzieję, że przyniesie on wiele korzyści dla polskiej armii i polskiego przemysłu - podkreślił.

 

Na spotkaniu byli również obecni przedstawiciele Departamentu Polityki Zbrojeniowej ministerstwa obrony narodowej: płk Karol Dymanowski i płk Bogdan Frasoński.

 

Bell Helicopter, należący do działającego w branżach z dziedziny obronności, przemysłu i finansów Textrona Inc., to jeden z liderów w produkcji cywilnych i wojskowych, załogowych i bezzałogowych wiropłatów.

 

Polska Grupa Zbrojeniowa jest liderem polskiego przemysłu i jednym z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek w takich branżach jak: obronna, stoczniowa, nowych technologii. Jej roczne przychody wynoszą ok. 5 mld zł.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie