Mazurek: prezydent musi podpisać ustawę o KRS

Polska
Mazurek: prezydent musi podpisać ustawę o KRS
PAP/Radek Pietruszka

- Inicjatywie prezydenta nie mówimy nie, ale by mogła być procedowana, prezydent musi podpisać ustawę o KRS - powiedziała Beata Mazurek w odniesieniu do oświadczenia Andrzeja Dudy. - Projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej przez Sejm noweli o KRS - powiedział rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński.

Prezydent Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o KRS, w którym zaproponował, by Sejm wybierał Krajową Radę Sądownictwa większością 3/5 głosów. Zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, której projekt obecnie jest procedowany w Sejmie, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalony złożony przez niego projekt nowelizacji ustawy o KRS.

 

Na decyzję prezydenta czeka też uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu nowela ustawy o KRS. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek po wtorkowym oświadczeniu prezydenta powiedziała, że zgłoszony przez Andrzeja Dudę projekt noweli będzie procedowany, jeśli podpisze on nowelę wcześniej uchwaloną przez Sejm.

 

- Propozycja pana prezydenta nie była uzgodniona z PiS. Jest to jego inicjatywa własna, do której absolutnie ma prawo - mówiła Mazurek.

 

- Natomiast my tej inicjatywie nie mówimy nie. Niemniej, aby ona mogłaby być procedowana i realizowana to prezydent musi podpisać ustawę o KRS-ie. Wtedy, kiedy ją podpisze będziemy procedować poprawkę, o której dzisiaj mówił - dodała.

 

"Może być procedowany bez konieczności podpisywania uchwalonej przez Sejm noweli"

 

- Projekt zmian w ustawie o KRS zgłoszony przez prezydenta może być procedowany bez konieczności podpisywania przez Andrzeja Dudę uchwalonej wcześniej przez Sejm noweli o KRS - powiedział PAP prezydencki rzecznik.

 

- Liczymy, że projekt o KRS zgłoszony przez prezydenta będzie szybko procedowany" - podkreślił. "Gdy zostanie on uchwalony, to wtedy prezydent może podpisać w krótkim czasie obie nowele o KRS - dodał.

 

PAP, zdj. główne: PAP/Jacek Turczyk

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie