Jane Austen zastąpiła Darwina. Nowy banknot dziesięciofuntowy

Świat
Jane Austen zastąpiła Darwina. Nowy banknot dziesięciofuntowy
PAP/EPA/Bank of England/ HANDOUT

Bank Anglii (BoE) zaprezentował we wtorek nowy banknot 10-funtowy z wizerunkiem Jane Austen. Portret zmarłej 200 lat temu pisarki, należącej do najważniejszych postaci angielskiej literatury zastąpił na banknocie wizerunek twórcy teorii ewolucji Charlesa Darwina.

- Nasze banknoty służą za repozytorium zbiorowej pamięci kraju, promując świadomość chwalebnej historii Zjednoczonego Królestwa i podkreślają wkład jego najznakomitszych obywateli - powiedział gubernator Banku Anglii, Mark Carney na uroczystości w katedrze w Winchesterze, gdzie pochowano zmarłą 18 lipca 1817 roku autorkę "Dumy i uprzedzenia".

 

"Nie ma przyjemności większej nad czytanie"

 

Na polimerowym banknocie znajduje się cytat zaczerpnięty z tej właśnie powieści: "Oświadczam, że nie ma przyjemności większej nad czytanie".

 

Dzieła Austen zaliczane są do największych osiągnięć literatury angielskiej.

 

Również wcześniej wprowadzony 5-funtowy banknot z premierem Winstonem Churchillem wykonano z polimeru, trwalszego i trudniejszego do podrobienia niż papier. Wzbudziło to zaniepokojenie obrońców praw zwierząt, ponieważ materiał ten zawiera tłuszcz wołowy i owczy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie