"Czytam po polsku". Tysiące wyprawek z książką Tuwima trafią do Wielkiej Brytanii
Tysiące wyprawek czytelniczych z książką Juliana Tuwima trafią w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest to nowa akcja konsulatu RP w Londynie "Czytam po polsku", która ma zachęcić ich do czytania polskich książek.
W skład wyprawki wchodzi egzemplarz "Lokomotywy i innych wesołych wierszyków" Tuwima, broszura o dwujęzyczności, zakładki do książek i ulotka informacyjna londyńskich bibliotek z ofertą dla dzieci do lat 5, a także poradnik dla rodziców z listą polecanych polskich książek dla dzieci.
Na liście rekomendowanych autorów są m.in. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Marcin Brykczyński, Roksana Jędrzejewska Wróbel i Jan Brzechwa.
Akcję wręczania wyprawek przygotowała Jolanta Grzelczyk z konsulatu RP w Londynie, która w przeszłości zorganizowała podobną akcję w bibliotekach publicznych we Wrocławiu, opierając swój pomysł na brytyjskim narodowym programie zachęcania do czytelnictwa "Book Start".
Dedykacja od pierwszej damy
- Rozpoczynając pracę w konsulacie i widząc zadania, jakie przed nami stoją - podtrzymanie znajomości języka polskiego i bliskiego kontaktu z literaturą - uznałam, że możemy zrealizować podobny projekt tutaj - tłumaczyła w rozmowie z PAP Grzelczyk.
Jak dodała, "to niezwykle ważne, żeby na początek mieć dobrą książkę, a także, żeby rodzice byli zaangażowani, czytali i bawili się z dziećmi po polsku".
We wtorek jako pierwsze swoje wyprawki odbiorą siedmiomiesięczna Anielka i czteroletnia Hanna Altawęgier. Książki zawierają specjalną dedykację od małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, która napisała, że "ma nadzieję, że polskie książki będą im towarzyszyły przez całe życie".
W konsulacie RP w Londynie w ciągu roku około sześciu do ośmiu tysięcy rodziców odbiera pierwszy paszport dla swojego dziecka poniżej 5 roku życia.
Akcja "Czytam po polsku" obecnie obejmuje tylko te dzieci, które odbierają paszport w londyńskim okręgu konsularnym, nie włączając w to Manchesteru i Edynburga. Organizatorzy nie wykluczają jednak rozszerzenia jej w przyszłości na całą Wielką Brytanię.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze