"Czytam po polsku". Tysiące wyprawek z książką Tuwima trafią do Wielkiej Brytanii

Świat
"Czytam po polsku". Tysiące wyprawek z książką Tuwima trafią do Wielkiej Brytanii
Pixabay.com/adamova1210/Zdj. ilustracyjne

Tysiące wyprawek czytelniczych z książką Juliana Tuwima trafią w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest to nowa akcja konsulatu RP w Londynie "Czytam po polsku", która ma zachęcić ich do czytania polskich książek.

W skład wyprawki wchodzi egzemplarz "Lokomotywy i innych wesołych wierszyków" Tuwima, broszura o dwujęzyczności, zakładki do książek i ulotka informacyjna londyńskich bibliotek z ofertą dla dzieci do lat 5, a także poradnik dla rodziców z listą polecanych polskich książek dla dzieci.

 

Na liście rekomendowanych autorów są m.in. Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Marcin Brykczyński, Roksana Jędrzejewska Wróbel i Jan Brzechwa.

 

Akcję wręczania wyprawek przygotowała Jolanta Grzelczyk z konsulatu RP w Londynie, która w przeszłości zorganizowała podobną akcję w bibliotekach publicznych we Wrocławiu, opierając swój pomysł na brytyjskim narodowym programie zachęcania do czytelnictwa "Book Start".

 

Dedykacja od pierwszej damy


- Rozpoczynając pracę w konsulacie i widząc zadania, jakie przed nami stoją - podtrzymanie znajomości języka polskiego i bliskiego kontaktu z literaturą - uznałam, że możemy zrealizować podobny projekt tutaj - tłumaczyła w rozmowie z PAP Grzelczyk.

 

Jak dodała, "to niezwykle ważne, żeby na początek mieć dobrą książkę, a także, żeby rodzice byli zaangażowani, czytali i bawili się z dziećmi po polsku".

 

We wtorek jako pierwsze swoje wyprawki odbiorą siedmiomiesięczna Anielka i czteroletnia Hanna Altawęgier. Książki zawierają specjalną dedykację od małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, która napisała, że "ma nadzieję, że polskie książki będą im towarzyszyły przez całe życie".

 

W konsulacie RP w Londynie w ciągu roku około sześciu do ośmiu tysięcy rodziców odbiera pierwszy paszport dla swojego dziecka poniżej 5 roku życia.

 

Akcja "Czytam po polsku" obecnie obejmuje tylko te dzieci, które odbierają paszport w londyńskim okręgu konsularnym, nie włączając w to Manchesteru i Edynburga. Organizatorzy nie wykluczają jednak rozszerzenia jej w przyszłości na całą Wielką Brytanię.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie