Waszczykowski: mam nadzieję, że KE nie zachowa się histerycznie ws. Polski

Świat
Waszczykowski: mam nadzieję, że KE nie zachowa się histerycznie ws. Polski
Polsat News

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie zachowa się histerycznie, dlatego że ta dyskusja się dopiero zaczęła – powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w kontekście dyskusji na temat zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS).

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w środę sytuacją w Polsce, w tym zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa, w ramach procedury praworządności.

 

Jak poinformował kilka dni temu minister ds. europejskich Konrad Szymański, przesłał pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa, w której opisywał bieżącą sytuację.

 

Waszczykowski wypomniał przy okazji Timmermansowi, że ten będąc przed kilkoma tygodniami w Polsce nie skorzystał z zaproszenia, aby odwiedzić MSZ, natomiast "uczestniczył w wiecu politycznym "Gazety Wyborczej".

 

Wiceszef KE otrzymał od tego dziennika tytuł "Człowieka Roku". Źródła z KE tłumaczyły, że Timmermans nie odpowiedział pozytywnie na zaproszenie do MSZ, bo miałby się wówczas spotkać z Szymańskim, a nie z Waszczykowskim.

 

"W Polsce trwa dyskusja na temat reformy sądownictwa"


Szef polskiej dyplomacji podkreślał, że nie ma potrzeby, aby instytucje zewnętrzne zajmowały się reformą KRS w naszym kraju. - W Polsce trwa dyskusja na temat reformy sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości, która jest niezwykle potrzebna - zwrócił uwagę. Przypomniał, że od lat jest posłem i na dyżurach przyjmował dziesiątki osób, które żaliły się, że nie mogą dojść latami sprawiedliwości przed sądami.

 

Jak informowała w piątek KE, Timmermans ma przekazać kolegium komisarzy na zaplanowanym na środę spotkaniu najnowsze wiadomości w sprawie dialogu prowadzonego z Polską w ramach procedury praworządności.

 

Ustawa o KRS


Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawą zwykłą, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

 

Nowela o ustroju sądów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie