Świnie w zamkniętych pomieszczeniach. Zaostrzone przepisy w związku z afrykańskim pomorem świń

Biznes
Świnie w zamkniętych pomieszczeniach. Zaostrzone przepisy w związku z afrykańskim pomorem świń
Pixabay/skeeze

Rolnicy z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń będą musieli ogrodzić swoje gospodarstwa, a także regularnie przeprowadzać dezynsekcje. Resort rolnictwa wprowadził nowe, zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji.

Od piątku obowiązuje "Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018 - poinformował w poniedziałek w komunikacie resort rolnictwa. Dotyczy on gospodarstw z terenów objętych zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego; obejmuje kilkadziesiąt powiatów i gmin, wymienionych w rozporządzeniu ministra rolnictwa.


Przepisy nakazują, by rolnicy hodujący świnie systemie otwartym zabezpieczyli swoje gospodarstwo podwójnym ogrodzeniem, wysokim na co najmniej 1,5 m, na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem. Rolnik będzie też musiał wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzać okresowe zabiegi dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku), prowadzić rejestr środków transportu do przewozu świń.

 

Świnie nie mogą przebywać z innymi zwierzętami kopytnymi


Rolnik musi przetrzymywać świnie w zamkniętych pomieszczeniach; ponadto, musi zabezpieczyć chlewnie tak, aby nie miały do niej dostępu zwierzęta domowe, np. psy czy koty; świnie nie mogą przebywać z innymi zwierzętami kopytnymi - chodzi np. o konie, krowy. 


Musi być też przestrzegana zasada, że osoby mające kontakt ze świniami w danym gospodarstwie, nie mogą mieć własnych świń poza tym gospodarstwem; nie mogą też zajmować się dodatkowo obsługą świń w innych gospodarstwach. Do budynków, gdzie znajdują się świnie, nie mogą wchodzić osoby postronne, a obsługa chlewni musi używać odzieży ochronnej oraz specjalnego obuwia.


Hodowca świń będzie musiał mieć plan bioasekuracji, zawierający m.in. rejestr produktów biobójczych używanych w gospodarstwie, program czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami itp.

 

Ogrodzeniem musi mieć wysokości co najmniej 1,5 m


"Termin na dostosowanie gospodarstw do ww. wymagań bioasekuracji upływa 14 sierpnia 2017 r. z wyłączeniem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa - który powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 r." - czytamy w komunikacie.


Jeżeli rolnicy utrzymujący świnie w strefie z ograniczeniami nie będą mogli dostosować się do nowych przepisów do 14 sierpnia br., muszą złożyć do powiatowego lekarza weterynarii oświadczenie, że ich gospodarstwo nie spełni wymogów. Wówczas powiatowy lekarz weterynarii, po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie, wyda decyzję nakazującą zabicie świń lub poddanie ich ubojowi. Zostanie wydany także zakaz wprowadzania do gospodarstwa i utrzymywania w nim zwierząt z gatunków wrażliwych, przez okres obowiązywania programu, tj. do 31 grudnia 2018 r.

 

Brak spełnienia wymogów oznacza brak rekompensaty


Hodowca świń otrzyma odszkodowanie za zabite zwierzęta oraz rekompensatę za zaprzestanie hodowli. Wniosek o rekompensatę rolnik musi złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 września 2017 r. Do wniosku należy dołączyć kopię ww. decyzji wydanej przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dokumenty potwierdzające jej wykonanie.


Jeżeli rolnik nie dostosuje swojego gospodarstwa do wymogów bioasekuracji i nie złoży do połowy sierpnia oświadczenia o niespełnieniu tych warunków, to powiatowy lekarz weterynarii, po kontroli, wyda decyzję o likwidacji świń oraz zakaże chowu innych gatunków zwierząt wrażliwych na ASF do końca 2018 r. W takim przypadku rolnik otrzyma jedynie odszkodowania za ubój trzody, a nie dostanie rekompensaty.


Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie ministerstwa rolnictwa www.minrol.gov.pl

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie