Petru: Kukiz’15 jest na kolankach u prezydenta

Polska
Petru: Kukiz’15 jest na kolankach u prezydenta
PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru we wspólnym froncie przeciwko wprowadzeniu zmian w sądownictwie powinny być inne partie niż PO i Nowoczesna. Jak podkreślił, dzięki temu opozycja może wygrać z PiS-em. Jednocześnie dodał, że nie wierzy we współpracę z Kukiz'15.

- Kukiz'15 jest na kolankach u prezydenta. Nie ma szans. Nie oszukujmy się, Kukiz'15 jest przybudówką PiS-u, czasami głosuje przeciwko PiS-owi. We wszystkich kwestiach fundamentalnych są po stronie PiS-u - zauważył. - Może kilku posłów myśli inaczej, ale jak myśli inaczej, to wylatuje tak jak Liroy - powiedział Petru.

 

Petru zapowiedział w poniedziałek, że opozycja będzie chciała zablokować projekt ustawy Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. - Trzeba zrobić wszystko, żeby zablokować tę ustawę, a na pewno opóźniać prace nad nią - oświadczył. Nie chciał ujawnić jak opozycja zamierza to zrobić. Uzależnił to od "sytuacji w Sejmie".

 

Według Petru byłoby "głupotą wyjawiać taktykę" na blokowanie ustawy, bo może w ten sposób uprzedzić rząd i Prawo i Sprawiedliwość, które mogłoby przeszkodzić opozycji w działaniach.


Federacja klubów w kwestiach fundamentalnych


Petru odnosząc się do połączenia sił opozycji we wspólnym klubie Nowoczesnej z PO zauważył, że wciąż są różnice programowe między partiami dotyczące m.in. ulg podatkowych, wieku emerytalnego czy rozdziału Kościoła od państwa. Dlatego zaproponował federację klubów w kwestiach fundamentalnych: Sądu Najwyższego, wyborów demokratycznych i niewyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

 

Polityk przyznał, że PiS ma większość w Sejmie i jeśli będzie chciało może wszystko przegłosować. Jednak jak zadeklarował, opozycja wyciągnęła wnioski z grudniowego kryzysu sejmowego z 2016 roku.

 

16 grudnia 2016 r. posłowie opozycji zablokowali mównicę w sali plenarnej Sejmu. Był to protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby oraz planowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie