Ministerstwo środowiska: przepisy nie nakładają obowiązkowej kaucji za opakowania po napojach

Polska
Ministerstwo środowiska: przepisy nie nakładają obowiązkowej kaucji za opakowania po napojach
Pixabay.com/Hans/Zdj. ilustracyjni

Obecne przepisy nie przewidują obowiązkowego stosowania kaucji za opakowania po napojach, ale jednocześnie tego nie zabraniają - wyjaśnia w poniedziałek resort środowiska. MŚ nie pracuje też nad żadnym projektem dotyczącym kaucji.

Jak napisano w stanowisku, wprowadzenie takiego systemu w Polsce wymaga wcześniejszego przeprowadzenia szczegółowych analiz pod kątem korzyści i kosztów jego funkcjonowania.

 

"Resort środowiska prowadzi prace analityczne dot. funkcjonowania systemu kaucji na niektóre rodzaje opakowań, obejmujące systemy stosowane w państwach europejskich. Od wyników tych analiz zależeć będzie ewentualne podjęcie działań legislacyjnych w tym zakresie. Ministerstwo Środowiska nie przygotowało żadnego projektu i nie prowadzi żadnych prac legislacyjnych w tym obszarze" - podkreślono.

 

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji na opakowania po napojach. To kolejny pomysł na zmniejszenie ilości odpadów w obiegu.

 

Przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować kaucje


Zdaniem dziennikarzy gazety, główny ciężar wdrożenia systemu zbiórki spadłby na sklepy. - Taki system ma oczywiście szereg plusów, ale ocena zależy choćby od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów - twierdzi cytowany przez gazetę ekspert.

 

W stanowisku Ministerstwa Środowiska napisano, że na podstawie już obowiązujących przepisów przedsiębiorcy mogą dobrowolnie stosować kaucje, co pomoże pozyskiwać opakowania i odpady opakowaniowe do ich ponownego wykorzystania.

 

"Tak się dzieje częściowo np. w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania, która poprzez te jednostki pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą, a klientem" - czytamy.

 

Jak podkreślił resort, obowiązujące przepisy umożliwiają również przedsiębiorcom wprowadzającym produkty w opakowaniach zawieranie specjalnych porozumień z ministrem środowiska w sprawie tworzenia, utrzymania systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, w którym może zostać zastosowany mechanizm kaucji.

 

"Jednak żaden z przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach nie zdecydował się na zawarcie porozumienia z ministrem środowiska" - podkreślono.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie