Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym

Polska
Kancelaria Sejmu: spotkanie opozycji z sędziami nie było wysłuchaniem publicznym
PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie części liderów opozycji z przedstawicielami środowisk sędziowskich miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, jednak nie było wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa - głosi komunikat Centrum Informacyjnego Sejmu.

W poniedziałek w Sejmie odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów opozycyjnych, w tym PO, Nowoczesnej, PSL z przedstawicielami środowiska sędziowskiego i prawniczego dotyczące projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

W spotkaniu, zorganizowanym przez PO, wzięli udział m.in. prezes SN Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, b. prezes SN Adam Strzembosz oraz przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski.

 

- Spotkanie miało charakter konsultacyjno-doradczy i opiniodawczy, nie było jednak wysłuchaniem publicznym w rozumieniu przepisów prawa - podkreśliło Centrum Informacyjne Sejmu.

 

"Nieformalny" charakter spotkania

 

Jak dodano w komunikacie CIS wysłuchanie publiczne odbywa się na posiedzeniu komisji sejmowej, która podejmuje stosowną uchwałę o jego przeprowadzeniu, a w samym wysłuchaniu biorą udział podmioty, które wyrażą zainteresowanie tymi pracami.

 

- Z kolei dzisiejsze spotkanie miało charakter nieformalny, które omyłkowo było opisywane jako wysłuchanie publiczne - dodało CIS w komunikacie.

 

M.in. trzy nowe izby SN i zmiany w trybie powoływania sędziów

 

O tym, że w poniedziałek w Sejmie zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne z udziałem sędziów i prawników ws. projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym mówił już w ubiegły piątek szef PO Grzegorz Schetyna oraz zapowiadali je w poniedziałek przed południem inni politycy PO.

 

Złożony w ubiegłą środę wieczorem w Sejmie projekt posłów PiS przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie