Były funkcjonariusz BOR nowym Komendantem Straży Marszałkowskiej

Polska
Były funkcjonariusz BOR nowym Komendantem Straży Marszałkowskiej
Polsat News

Płk. Piotr Rękosiewicz został powołany przez szefa Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską na Komendanta Straży Marszałkowskiej - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Sejmu.

Poprzedni komendant SM Arkadiusz Koschalke został odwołany w styczniu br. Jak podkreślał wtedy dyrektor biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka, decyzja o jego odwołaniu została podjęta w porozumieniu z marszałkiem Sejmu i była wyłączną prerogatywą szefa Kancelarii Sejmu.

 

Według polityków opozycji, powodem odwołania poprzedniego szefa Straży Marszałkowskiej, były jego deklaracje, że nie użyje siły wobec opozycji, w trakcie protestu w Sejmie.

 

16 grudnia 2016 r. posłowie opozycji zablokowali mównicę w sali plenarnej Sejmu. Był to protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby oraz planowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

 

Były dowódca ochrony jednej z placówek dyplomatycznych


Nowy szef Straży Marszałkowskiej - jak poinformowało CIS - płk Piotr Rękosiewicz jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie na kierunku dowódczo-sztabowym oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Ukończył ponadto studia podyplomowe w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunku zarządzanie jednostką organizacyjną w administracji publicznej.

 

W latach 2001-2015 był funkcjonariuszem Biura Ochrony Rządu, gdzie dosłużył się stopnia pułkownika. Podczas służby w tej formacji był m.in. wieloletnim szefem Oddziału Ochrony premiera i członków rządu oraz obiektów rządowych. Był też dowódcą ochrony jednej z polskich placówek dyplomatycznych. Prywatnie interesuje się m.in. historią, w tym historią architektury oraz strzelectwem sportowym.

 

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy m.in. ochrona budynków Sejmu i Senatu i kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy Straży Marszałkowskiej wykonują również zadania reprezentacyjne, w szczególności w ceremoniale powitań i pożegnań podczas wizyt parlamentarnych oraz asystach honorowych.

 

Zgodnie z ustawą o BOR, Straż Marszałkowska jako komórka organizacyjna Kancelarii Sejmu jest bezpośrednio nadzorowana przez Szefa Kancelarii Sejmu. Strażą Marszałkowską kieruje Komendant Straży Marszałkowskiej przy pomocy swojego zastępcy, którzy są powoływani i odwoływani przez Szefa Kancelarii Sejmu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie