"Żądam na ostatnie dni: bądźcie mądrzy. Walczcie, ale bez broni". Poruszające wystąpienie przed Sejmem uczestniczki Powstania

Polska

- Jestem tu, ponieważ jestem powstańcem. Przeżyłam dwa powstania: w 1944 roku i w 1980 roku, bo "Solidarność" to też powstanie – rozpoczęła swoje krótkie przemówienie Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" i "Atma" – polska działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Wanda Traczyk-Stawka wystąpiła przed Sejmem podczas manifestacji przeciw planowanym przez PiS zmianom w sądownictwie.

 

- Chcę wam powiedzieć: pozwólcie nam spokojnie odchodzić, bo jesteśmy po prostu przerażeni, że musimy odchodzić. Ja mam 90 lat. Resztką tchu stoimy przy drzwich. Prosimy was: bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć. Nie ma nienawiści, nie ma zemsty. Jest działanie, które jest mądre, które pozwoli całemu narodowi czuć swoją godność, bo my walczyliśmy o wolnośc i o godność człowieczą – powiedziała żołnierz Armii Krajowej.

 

- Nie należę do żadnej partii, bo jestem żołnierzem. Składałam przysięgę, że będę służyć ojczyźnie i żądam na późną starość, na ostatnie dni: bądźcie mądrzy. Walczcie, ale bez broni – podkreśliła.

 

polsatnews.pl

luq/kar
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie