Rocznica puczu w Turcji. Erdogan deklaruje gotowość przywrócenia kary śmierci. Polski MSZ podkreśla solidarność i przyjaźń z Turcją

Świat
Rocznica puczu w Turcji. Erdogan deklaruje gotowość przywrócenia kary śmierci. Polski MSZ podkreśla solidarność i przyjaźń z Turcją
PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przemawiając w niedzielę przed parlamentem z okazji obchodów pierwszej rocznicy udaremnienia puczu, podkreślił, że krytyka ze strony państw UE nie powstrzyma go przed podpisaniem odpowiedniej ustawy, która pozwoli na przywrócenie w Turcji kary śmierci. W sobotę polski MSZ na Twitterze zadeklarował solidarność i przyjaźń z Turcją.

- Jeśli parlament zagłosuje za przywróceniem kary śmierci, co myślę że nastąpi, i da mi ustawę w tej sprawie (do podpisania), bez wahania ją podpiszę - zapowiedział Erdogan, przemawiając w Ankarze do swych zwolenników zgromadzonych przed parlamentem.

 

"Nie obchodzi mnie, co powiedzą na to Hans czy George"

 

- I osobiście nie obchodzi mnie, co powiedzą na to Hans czy George - podkreślił turecki prezydent, nawiązując w ten sposób, jak pisze agencja dpa, do takich państw UE jak Niemcy czy Wielka Brytania, których przedstawiciele w przeszłości wielokrotnie podkreślali, że przywrócenie kary śmierci w Turcji oznacza przerwanie negocjacji w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Erdogan podkreślił, że to ze zdaniem obywateli Turcji liczy się najbardziej.

 

Podczas wygłaszanego w niedzielę nad ranem przemówienia Erdogan ponownie obarczył odpowiedzialnością za zorganizowanie puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 15 lipca 2016 roku.

 

"Narodowe marsze jedności"

 

W związku z obchodami pierwszej rocznicy udaremnienia zamachu stanu dziesiątki tysięcy Turków wzięło w sobotę udział w "narodowych marszach jedności"; wcześniej tego samego dnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta Erdogana oraz premiera Turcji Binalego Yildirima.

 

Przyjaźń i solidarność z Turcją wyraziły w sobotę polskie władze. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło na swoim profilu na Twitterze wpis, w którym dodano, że udział w uroczystościach związanych z udaremnieniem puczu w Turcji udział wzięła doradczyni ministra spraw zagranicznych Elżbieta Królikowska-Avis.

 

 

PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie